Manažery a podnikatele stále více láká umělá inteligence

Česká manažerská asociace připravila diskusní setkání s prof. Vladimírem Maříkem v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC), měnící se v evropské centrum excelence. Zájem o umělou inteligenci mezi manažery a podnikateli strmě roste.Ve fázi přípravy a experimentování s umělou inteligencí (AI) je v České republice celkem 70 procent firem, necelá pětina ji implementuje. AI začíná ovlivňovat firemní procesy, do tří let takřka 90 procent tuzemských firem plánuje podle letošního průzkumu Microsoftu jejich zefektivnění. To je také důvod vysokého zájmu podnikatelů a manažerů o informace z oboru. Česká manažerská asociace (ČMA) ve spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) připravila proto na 3. prosince diskusní setkání s prof. Vladimírem Maříkem, vědeckým ředitelem CIIRC, vítězem soutěže Manažer roku 2018, vyhlašované právě ČMA. Debatu a exkluzivní prohlídku laboratoří využily desítky manažerů a podnikatelů, včetně zástupců velkých firem.

„Naše spolupráce s CIIRC a profesorem Maříkem, Manažerem roku 2018, má mezi členy asociace značnou podporu, sílí mezi nimi zájem o umělou inteligenci a moderní management. Setkání navazuje na naše aktivity, zaměřené na přínosy umělé inteligence, na letošním MSV Brno i na významnou konferenci Kam kráčí management, kde byl profesor Mařík jedním z ceněných řečníků,“ uvedl výkonný ředitel ČMA Ivo Gajdoš.

„Digitalizace výroby je teprve nultou fází Průmyslu 4.0. Až umělá inteligence přináší autonomii, optimalizaci a samoučení do výrobních systémů,“ říká o roli AI v průmyslu prof. Mařík. „Budoucností průmyslové výroby je virtuální zapůjčování či dokonce sdílení výrobních prostředků a nabízení výroby jako služby,“ dodává.

CIIRC se proměňuje v evropské centrum excelence, již nyní zde působí odborníci evropského a světového formátu. Patří k nim prof. Vladimír Kučera zaměřený na systémy automatického řízení, jeden z průkopníků využití polynomiálních rovnic při návrhu regulačních obvodů, nebo Jan Šedivý, který se podílel na prvních zařízeních rozpoznávajících řeč. Na CIIRC vede úspěšný tým ALQUIST AI.

Působí zde i tři excelentní týmy držitelů ERC grantů Josef Urban, Josef Šivic a Robert Babuška. Nově je zde i Tomáš Mikolov, přední český vědec, vítěz kategorie Vizionář v soutěži Manažer roku 2018, dříve působící v Microsoftu, Googlu a Facebooku, který stojí za projekty jako je word2vec či FastText. Od ledna zde bude řešit svůj výzkumný projekt – tzv. český ERC grant, například Mikoláš Janota z University of Lisbon.

Redakčně upravená tisková zpráva ČMA

• Témata: Inovace a startupy

Doporučujeme