Maroko je světová jednička v produkci fosfátů

Ač je Maroko z 91 % závislé na dovozu energetických zdrojů (především ropa, plyn a uhlí), z hlediska těžby ostatních nerostných surovin drží ve svém hospodářství trumfovou kartu – fosfáty.

V Maroku naleznete největší světové rezervy fosfátů, jejichž zásoba by při těžbě 37,4 mil. tun (rok 2020) stačila na dalších 1334 let. Maroko je druhým největším světovým producentem fosfátů hned po Číně a následované USA. Čína a USA těžbu v posledních letech spíše zpomalují a dle studií své zásoby vyčerpají v řádu desítek let.

Ilustrační fotografie

Těžební průmysl se stává motorem marockého exportu. V roce 2021 připadlo 20 % celkového marockého vývozu na export fosfátů a dalších nerostných surovin. Vláda marockého království si své bohatství dobře uvědomuje a připravila na léta 2025–2030 strategii Plan Maroc Mines, která počítá až s desetinásobným objemem investic do těžebního a důlního průmyslu a vytvoření až 30 000 nových pracovních míst.

Nad odvětvím drží ochrannou ruku samotná vláda Maroka a královská monarchie. Společnost OCP (Office Chérifien des Phospahtes) je z 95 % vlastněna marockou vládou a bdí nad kompletním zpracováním fosfátů. ONHYM (Office National des Hydrocarbures et des Mines) je státní organizací odpovědnou za správu ostatních nalezišť jako je zlato, stříbro, kobalt, uhlí, zinek, mangan, měď, fluorit, železo, sádrovec, sůl a další.

ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody

Maroko disponuje rovněž plynovými a ropnými nalezišti, kterých má momentálně šest z toho tři off-shore. Nejvýznamnějším marockým důlním operátorem je společnost MANAGEM se sídlem v Casablance.

Fosfáty se v Maroku těží již od roku 1921. V roce 1965 byla v zemi otevřena první chemická továrna, díky které Maroko začalo postupně budovat kapacity na výrobu zemědělských hnojiv. V 80. letech minulého století Maroko vybudovalo další chemičky předně na výrobu kyseliny sírové a kyseliny fosforečné, které umožnily v roce 1987 otevřít první továrnu na výrobu hnojiv.

V roce 2014 společnost OCP zprovoznila světový unikát – potrubí Slurry Pipeline, které fosfáty vytěžené v dole Khouribga (775 m n. m.) promíchá s vodou a samospádem je dopraví do 235 km vzdáleného chemického komplexu Jorf Lasfar (66 m n. m.). Jorf Lasfar je zároveň největším marockým obchodním přístavem ležícím cca 110 km jižně od Casablanky.

Ilustrační fotografie

Dle nezávislých think-thanků by mohlo v budoucnu Maroko v oblasti výroby hnojiv hrát podobnou roli jako Saúdská Arábie v oblasti těžby ropy. Maroko se může stát světovou bankou zemědělských hnojiv a v důsledku i garantem potravinového zabezpečení nejen afrického kontinentu, ale i Jižní Ameriky a části Asie. Již dnes je společnost OCP v Maroku schopna vyrobit zemědělská hnojiva přizpůsobená jakémukoliv typu půdy a dopravit je kamkoliv přímo zákazníkovi. V roce 2016 společnost OCP expandovala do dalších 14 afrických zemí.

Komponenty těžební techniky vyráběné v České republice a expertíza českých geologů má v Maroku od 80. let minulého století stále silný zvuk. Pro české firmy se tak rýsují obchodní příležitosti, které by bylo škoda v Maroku a africkém regionu nevyužít. Maročtí partneři mají mimo jiné zájem o české zkušenosti z oblasti průzkumu a získávání ropy a plynu, obnovitelné energie, vodíkové energie, energetické efektivnosti, skladování energie a výroby průmyslového skla.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rabatu (Maroko).

• Teritorium: Afrika | Maroko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Nerostné suroviny a polotovary

Doporučujeme