Současná vietnamská legislativa o dovozu živočišných produktů má dle asociací stále mnoho mezer. V roce 2023 byl dovoz živočišných produktů ve výši 3,5 mld. USD, zatímco vývoz dosáhl pouze 0,5 mld. USD.
Kromě oficiálního dovozu byl navíc velký objem živočišných produktů dovezen nelegálně. Podle odhadů bylo v roce 2023 a v prvních týdnech roku 2024 do Vietnamu denně pašováno 6–8 tisíc prasat, velké množství krav i drůbeže.
Masivní dovoz živočišných produktů do Vietnamu přináší i riziko šíření nemocí, zejména nebezpečných nemocí, jako jsou africký mor prasat, ptačí chřipka, nebo nodulární dermatitida skotu.
ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě
Zástupci čtyř svazů (Animal Husbandry Association of Vietnam, Vietnam Animal Feed Association, Vietnam Large Cattle Breeding Association a Vietnam Poultry Breeding Association) uvedli, že dovážené živočišné produkty vyvolávají nekalý konkurenční tlak pro domácí živočišnou produkci. Důvodem je dle jejich názoru fakt, že většina dovážených produktů jsou ve Vietnamu velmi oblíbené druhotné produkty, které se v jiných zemích jako potraviny nepoužívají (hlavy, křídla, srdce, ledviny, žaludky aj.), takže jsou velmi levné, obvykle dosahují jen 50 % cen tuzemských výrobků. Přitom tuzemská živočišná výroba by v podstatě uspokojila domácí spotřebu.
Doporučení předsedů asociací je předcházet nelegálnímu dovozu, obchodním podvodům a přísněji kontrolovat dovoz produktů živočišné výroby. Pokud jde o oficiální dovoz, asociace doporučují urychleně vybudovat technické bariéry a obchodní politiku tak, aby se minimalizovaly i oficiální dovozy živočišných produktů. Patří sem posílení karanténních opatření, kontroly kvality a minimalizace počtu hraničních přechodů, přes které se mohou do Vietnamu dovážet živá hospodářská zvířata. Vietnam má přes 30 hraničních přechodů a míst, přes která lze dovážet živá hospodářská zvířata.