Méně závislosti na Rusku. Podíl nakoupené ropy klesl na 45 procent

Ještě loni Česko nakupovalo z Ruska 54 procent ropy, letos podíl klesl na 45 procent.Závislost Česka na dovozu ruské ropy v letošním roce významně klesá. Podle údajů Českého statistického úřadu za leden až srpen letošního roku došlo k poklesu dovozu z Ruska o 14 procent na 2,24 milionu tun. Celkový objem dovozu přitom narostl o tři procenta na 4,91 milionu tun. Úbytek ruské ropy nahrazuje zčásti vyšší nákup suroviny z Ázerbájdžánu, ale také dovoz ropy z netradičních zdrojů – ze Saúdské Arábie a Spojených států amerických.

Zatímco v jiných zemích včetně Polska a Litvy je snižování závislosti na ruské ropě v souladu s vládní strategií, v Česku vše probíhá samovolně bez zásahu státu. Stoprocentní vlastník rafinerií v Litvínově a Kralupech nad Vltavou – podnik Unipetrol – s ohledem na obchodní tajemství změny ve struktuře dodavatelů nekomentuje. Faktem však je, že podíl Ruska na dodávkách ropy klesl z 60 procent v minulosti na současných 45 procent.

Jak týdeník Euro jako první informoval letos v červnu, v dubnu k nám dorazila historicky první dodávka ropy ze Spojených států. Jednalo se o 57 tisíc tun, což odpovídá jednomu tankeru střední velikosti. Američtí producenti totiž v posledních letech masivně navyšují těžbu díky horizontálním vrtům a hydraulickému štěpení hornin. V případě lehké nízkosirnaté ropy mají Spojené státy nadbytek a část produkce vyvážejí do celého světa.

Pokud nepočítáme omezený objem těžby na moravsko-slovenském pomezí, tak za éry socialismu bylo Československo stoprocentně závislé na dodávkách z Ruska. Změna přišla po konverzi kralupské rafinerie na lehkou ropu z Ázerbájdžánu a Kazachstánu v 90. letech. S tím souvisela výstavba ropovodu IKL, díky kterému se Česko napojilo na trasu TAL a přístav v Terstu.

Převzato z týdeníku Euro, Autor: David Tramba

• Teritorium: Asie | Rusko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme