MERIT přivádí do Středočeského kraje talentované mladé vědce z celého světa, participují i firmy

Mezinárodní program MERIT pro mobilitu vědců je jedním z klíčových projektů SIC. Jeho cílem je přenést špičkové zahraniční znalosti a zkušenosti do výzkumných center i firem středočeského regionu ve strategických oblastech inovací.

Díky konsorciu desítek partnerů z akademického světa i businessu může MERIT posunout krajskou vědu a výzkum na ještě prestižnější úroveň a posílit celý inovační ekosystém regionu.

Ilustrační fotografie

Tři desítky vybraných postdoktorandů z celého světa budou moci získat zaměstnanecké kontrakty ve špičkových výzkumných centrech, ale i stáže v úspěšných firmách, na zahraničních univerzitách či středních školách. V konsorciu programu je 36 partnerů. Mezi středočeskými výzkumnými organizacemi najdeme například laserová centra ELI Beamlines a HiLASE nebo několik ústavů biomedicínského a biotechnologického centra BIOCEV.

Velké firmy zastupuje například automobilová společnost VALEO či vývojové centrum EATON zabývající se inteligentním řízením energie. Z malých a středně velkých je to třeba firma DEVINN působící v oblasti vodíkové mobility. A mezi zahraničními univerzitami z jedenácti zemí nechybí ani prestižní University of Washington.

MERIT podporuje výzkumné aktivity a vzdělávání vybraných výzkumníků nejen v oblasti biotechnologií, biomedicíny a laserových technologií, ale také v dalších strategických aplikačních oblastech: kosmické technologie, udržitelná energie a materiály či digitalizace jako průřezová oblast.

Vybraní vědci tak v rámci MERITu mohou otestovat výsledky svého výzkumného projektu ve špičkových vědeckých centrech, sbírat podněty z firem a přenášet je do akademického prostoru. Díky propojení vědy, výzkumu a aplikační sféry mohou vznikat nové projekty, které pomohou řešit palčivé problémy společnosti. A také nové mezinárodní spolupráce pro řešení globálních výzev.

Do programu se můžete na webu MERIT. Druhé kolo přihlášek otevíráme v únoru 2024.

Z velké části MERIT financuje grant Evropské komise z prestižního programu HORIZON EUROPE. SIC jako hlavní koordinátor a reálizátor tohoto mezinárodního programu může navázat na svůj úspěšný program Welcome Office, tak, aby dalším špičkovým zahraničním vědcům a výzkumníkům pomohl usídlit se ve středních Čechách a zvýšili renomé i inovační potenciál celé České republiky.

Pro uchazeče, kteří nebyli vybráni v prvním kole, má SIC i další pracovní příležitosti díky projektu.

• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme