Metro, tramvaje i rychlobusy. Sever Itálie nabízí šance i českým firmám

Sever Itálie skýtá řadu šancí ve výstavbě nových linek kolejové dopravy, modernizaci i dodávkách technologií pro elektromobilitu.

Na místě se o tom přesvědčila podnikatelská mise Asociace podniků železničního průmyslu (ACRI), která za podpory Generálního konzulátu ČR v Miláně navštívila Bergamo a Turín.

Ilustrační fotografie

České firmy sdružené v ACRI měly unikátní příležitost prezentace před zástupci obou měst a regionálních dopravních podniků. Představily v Bergamu i Turíně moderní české produkty v sektoru dopravy včetně inovací v oblasti kolejových vozidel, náprav nebo možnosti testování a výzkumu.

Obě významná severoitalská města připravují zásadní projekty v oblasti dopravní infrastruktury, které nabízejí řadu příležitostí pro české firmy. V Bergamu vznikne druhá tramvajová linka, která bude mít charakter příměstského vlaku s kapacitou až 500 cestujících. Dále se připravuje BRT (Bus Rapid Transit), který počítá s výstavbou infrastruktury, dobíjecích stanic a s nákupem autobusů v délce 18 metrů.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Bergamo rovněž do roku 2027 vymění 130 autobusů (spalovací motory) za bezemisní (elektro, CNG). Celkové investice do dopravní infrastruktury v Bergamu mají v následujících letech dosáhnout 400 mil eur. Většina projektů má být dokončena do začátku roku 2026, kdy zde proběhnou zimní olympijské hry Milán-Cortina d’Ampezzo 2026.

V Turíně se připravuje výstavba druhé linky turínského metra v délce 27,2 km, zakázka bude obsahovat i dodání vlakových souprav. Bude se jednat o plně autonomní vlaky (bez personálu). První fáze projektu má alokované prostředky ve výši 1,8 mld. eur. Také v Turíně proběhne elektrifikace autobusové dopravy, která se bude týkat až 300 vozidel, její součástí bude dodávka dobíjecí technologie a stanic.

Itálii čeká revoluce v dopravě

Český železniční průmysl patří také díky své dvousetleté tradici ke světové špičce a téměř 60 % produkce směřuje na export, primárně do zemí EU. Jen v roce 2021 představoval český železniční export hodnotu 45 mld. Kč. Itálii čeká revoluční změna ve veřejné dopravě, elektrifikace a maximální snížení emisí.

Navštívená města intenzivně pracují na nových konceptech hromadné dopravy, plánují vybudování nových linek metra, tramvajových tras, speciálních rychlobusů (RTB). Výše uvedené plány představují řadu příležitostí pro české firmy.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Miláně (Kanada). Autor: Michal Bucháček, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika

Doporučujeme