FIHAV byl opět jednou z Českých oficiálních účastí, které organizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Na oficiálním českém stánku se prezentovalo sedm firem ze sektoru energetiky, těžby, strojírenství a potravinářství. Letošního ročníku se účastnilo na 800 vystavovatelů z Kuby a 60 zemí světa. Veletrh zahájil nový ministr zahraničního obchodu Ricardo Cabrisas Ruiz za přítomnosti prezidenta Kubánské republiky Miguela Diaz-Canela.
Náměstek Kožušník společně s velvyslancem ČR na Kubě Petrem Kavánem a náměstkem ministra potravinářské výroby Javierem Franciscem Aguiarou Rodríguezem slavnostně inauguroval český stánek a během svého pobytu v Havaně jednal s představiteli hlavních partnerských subjektů, konkrétně zástupci ministerstva zahraničního obchodu a investic, ministerstva energetiky a těžby, ministerstva průmyslu, ministerstva potravinářské výroby či Kubánskou obchodní komorou.
ExportMag.cz: Kostarika vstoupila mezi nejvyspělejší země. Nesrazil ji ani obří útok ruských hackerů
Na jednání byli přizváni i zástupci relevantních firem, kteří tak měli možnost představit projekty či upozornit na existující problémy, které v rámci svých obchodních případů mají. Zásadní otázkou, která byla diskutována, je financování projektů a zejména obnova refresh programu, a rovněž další plány Kuby a nové projekty, do kterých by se české subjekty mohly zapojit. České firmy mohou na kubánském trhu spoléhat na dlouhodobou tradici obchodních vztahů a dobré renomé svých výrobků a služeb.
Na okraj veletrhu se náměstek Kožušník krátce sešel i s velvyslanci Španělska, Salvadoru, zástupkyní velvyslance Evropské unie a s delegací Mexika, konkrétně s náměstkem pro zahraniční obchod Alejandrem Encinasem Nájerou. I s nimi byly rovněž konzultovány možné formy spolupráce.
V rámci veletrhu FIHAV se konalo 6. Investiční fórum, na kterém byl představen nový přehled investičních příležitostí pro rok 2024. Záměrem investičních projektů není pouze pokrýt domácí poptávku, ale především produkty a služby vyvážet. Příležitosti lze nalézt v cukrovarnickém průmyslu, energetice, cestovním ruchu, farmaceutickém a biotechnologickém průmyslu, stavebnictví, telekomunikacích, službách, těžbě, bankovnictví a dalších.
Ačkoliv se Kuba snaží prezentovat jako země vhodná pro investice zahraničního kapitálu, který pro svůj rozvoj naléhavě potřebuje, pro české zájemce o investice na Kubě je třeba zmínit fakt, že země se dlouhodobě potýká s ekonomickou krizí, a s ní souvisejícím nedostatkem pohonných hmot, častými několikahodinovými výpadky elektřiny a značně omezenými platebními schopnostmi. Bankovní převody jsou vzhledem k americkému embargu velmi problematické. Investice na Kubě jsou také koncipované tak, že kubánský stát zůstává vlastníkem půdy i nemovitosti a investorovi je vždy doporučováno případné zisky znovu investovat ve prospěch rozvoje daného projektu. Vyvádění zisků do zahraničí je složité, často nemožné.
Veletrh FIHAV se v kubánské Havaně koná od roku 1983 každoročně v listopadu a je tradičně nejvýznamnějším veletrhem v regionu. Jeho hlavní přednost spočívá v tom, že je jednou z mála možností přímého kontaktu s osobami rozhodujícími o obchodní spolupráci a podniky zahraničního obchodu. V letech 2013 a 2014 veletrh podpořila agentura CzechTrade a od roku 2015 ho MPO řadí mezi české oficiální účasti. V roce 2018 oficiální účast organizovalo ministerstvo zemědělství a v roce 2019 žezlo převzalo opět MPO. Jedná se tak již o devátý ročník s českou účastí (s dvouletou pauzou v době pandemie covidu-19).