Mezinárodní spolupráce v řešení energetické krize v Libanonu

Egypt, Sýrie, Jordánsko a Libanon odsouhlasily strategický plán v dodávkách elektrické energie a zemního plynu do Libanonu.

Dle představeného plánu bude elektrická energie  dodávána z Jordánska a zemní plyn z Egypta. Plán na dodávku zemního plynu, který znovu oživil tzv. projekt arabského plynovodu, který byl vyprojektován kolem r. 2000 a následně zkušebně uveden do provozu, ovšem od začátku válečného konfliktu v Sýrii v r. 2011 a s tím spojeným uzavřením hranic, byl uzavřen a následně během válečného konfliktu značně poničen.

V současné době se jedná o jeho rehabilitaci, zprovoznění a modernizaci. Na výstavbě původního plynovodu se v letech 2006–2010 podílela i česká společnost Plynostav Pardubice, která realizovala výstavbu a pokládku plynového potrubí na syrském území v úseku od města Homs k libanonským hranicím.

Nově budovaná energetická síť, umožňující transit elektrické energie z Jordánska přes Sýrii do Libanonu, získala již všechna povolení a podporu syrského režimu zejména z důvodu plánovaného finančního inkasa prostřednictvím tranzitních poplatků. V současné době probíhají intenzivní jednání Libanonu a Světové banky s cílem zajištění financování pro uvedené projekty.

Projekt bude přínosem pro všechny zúčastněné strany, nejvíce pro Sýrii, které tato realizace zajistí modernizaci jak plynovodu, tak i místní energetické sítě. Z politického hlediska jsou připravované projekty velkým vítězstvím Sýrie, které pomohou syrskému režimu k politickému návratu do arabského hospodářského systému. Realizace těchto projektů je možná pouze s finanční podporou Světové banky a souhlasu USA.

Sankce USA, uvalené v r. 2019 na syrský režim, tzv. Caesar Act, zastavily veškeré mezinárodní investice do syrské infrastruktury, zejména do energetiky. Touto novou iniciativou, zaměřenou na podporu Libanonu, však do značné míry  ztrácí sankce svůj původní záměr v podobě hospodářské izolace Asadova režimu v Sýrii.

Dle posledního vývoje jednání jsou USA připraveny poskytnout sankční výjimku s cílem zmírnění krize v Libanonu, kdy nedostatek paliv a elektrické energie v Libanonu již kriticky ohrožuje poskytování zdravotní péče i přístupu k pitné vodě, základních hygienických standardů a kvality potravin.

Jakmile začne do Libanonu proudit egyptský plyn a elektrická energie z Jordánska, bude to znamenat další stabilizaci a posílení syrského režimu a jeho hospodářství, které je historicky úzce propojeno s Libanonem. Sýrie zůstává jediným obchodním partnerem Libanonu, se kterým sdílí pozemní hranici, takže pokud má USA zájem pomoci Libanonu překonat ochromující energetický deficit, budou kroky USA nepřímo znamenat určité posílení syrského režimu.

Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Libanon | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme