Milionáři aktuálně nejvíc věří investicím do pozemků, propadákem roku je zlato

Čeští i slovenští dolaroví milionáři očekávají v současnosti nejlepší zhodnocení od stavebních pozemků, startupů, rezidenčních nemovitostí a akcií. Vyplývá to z výsledků jedenáctého ročníku výzkumu českých a slovenských dolarových milionářů, J&T BANKA Wealth Report 2021.

S ohledem na narůstající inflaci radí zařadit do portfolia právě pružnější aktiva, která dokážou znehodnocení lépe odolávat. I přes to, nebo právě kvůli jejich narůstající ceně očekávají čeští dolaroví milionáři nejvyšší zhodnocení od nemovitostí.

Ilustrační fotografie

Nejvíce přitom věří investicím do stavebních pozemků, které jako top investici označilo hned 49 % českých a 42 % slovenských bohatých. „Důvodů lze nalézt na současném trhu hned několik. Tím hlavním je, že stavební pozemek dokáže jako reálné aktivum odolávat inflačním tlakům. Důležitou roli hraje i stále vysoká poptávka po rezidenčních nemovitostech, což se projevuje v jejich rostoucí ceně. A právě stavební pozemek je prvním krokem ke stavbě rezidenční nemovitosti. V neposlední řadě se očekává, že se konečně rozjedou stavební projekty, které byly pozastaveny kvůli přerušení dodavatelských řetězců. Mimochodem stavební pozemky patří mezi aktiva, která si za posledních deset let udržela u dolarových milionářů očekávání jednoho z nejzajímavějších zhodnocení,“ vysvětluje výsledky Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

Bublina s rezidenčními nemovitostmi zatím nepraská

Do velké míry důvěřují dolaroví milionáři i rezidenčním nemovitostem, od kterých nejzajímavější zhodnocení očekává 31 % českých a 36 % slovenských dolarových milionářů. Zatímco v roce 2020 investory od nákupu odrazoval příliš prudký růst cen a riziko výpadku nájmů, které mohou snížit návratnost investice (objevily se v 25 % odpovědí), letos respondenti rezidenčním nemovitostem věří, a to i když jejich ceny meziročně ještě výrazněji stouply. „Zdá se také, že se dolaroví milionáři v dohledné době neobávají splasknutí nemovitostní bubliny. Zájem o rezidenční nemovitosti je stále velký, neboť jak v Česku, tak na Slovensku se kvůli složité stavební legislativě stále málo staví. Podpořil ho také lockdown, kdy výrazně vzrostla poptávka po rekreačních objektech,“ dodává Sklenář.

Ilustrační fotografie

Zemědělské půdě pak již několik let fandí přibližně pětina českých a slovenských bohatých. Přitom ještě v roce 2016 byla zemědělská půda mezi českými milionáři jasná investiční jednička. Více než dvě pětiny respondentů si od ní slibovaly největší návratnost. Nešlo ani tolik o příjmy z pachtovného, tedy pronájmu pozemku zemědělcům. Spíše se všeobecně očekávalo, že ceny porostou.

Perspektivní jsou také investice do startupů

Výnos bohatí vidí však i u investic do firem, ať už v podobě akcií zahraničních firem, private equity investic či startupů. Zejména startupy v uplynulých letech ukázaly, že jsou životaschopné, navíc loňský rok přinesl řadu projektů, které jsou pro investory srozumitelné, neboť poskytují nové technologie pro e-health, e-commerce či firemní systémy. „Investice do začínajících firem může být také zdrojem inovací a technologických novinek ve vlastní firmě, neboť investor získá někoho s nápady, kdo je schopný rozšířit jeho byznys. Zatímco dříve existovala jen možnost přímé investice do vybraného startupu, dnes fungují různé venture kapitálové fondy a platformy, přes něž lze nejenom investovat, ale také se přímo potkávat se začínajícími podnikateli. Tyto novinky rovněž přispěly ke zvýšenému zájmu o startupy,“ upřesňuje výsledky Alena Tkáčová, obchodní ředitelka J&T Banky.

Ilustrační fotografie

Hodnota zlata propadla, místo něho zaujaly kryptoměny

Za propadák roku v očekávání nejzajímavějšího zhodnocení bychom mohli vyhlásit zlato. Zatímco v roce 2020 mu věřila přibližně pětina dolarových milionářů (20 % v ČR, 23 % v SR), letos už to bylo v obou zemích shodně jen 8 %. Důvodem je klesající cena tohoto drahého kovu, která jen letos zaznamenala osmiprocentní meziroční propad, a ztráta puncu zlata jako uchovatele hodnoty v prostředí zvýšené inflace. Investice do zlata letos nejen nepokryla inflaci, ale přinesla i nominální ztrátu. Jeho pozici převzaly v průzkumu kryptoměny a bitcoin, které se z loňských 6 % vyšvihly na letošních 16 %, a také klasičtější investice do akcií a private equity.

Ilustrační fotografie

Kdo jsou dolaroví milionáři?

V Česku i na Slovensku jsou dolarovými milionáři nejčastěji podnikatelé nebo vedoucí pracovníci. I když přibývají i mladí dolaroví milionáři, kteří svůj majetek postavili na úspěšném podnikatelském příběhu, je tuzemským dolarovým milionářům průměrně mezi 53 a 55 lety. S narůstajícím věkem první generace polistopadových úspěšných dochází stále častěji k předávání rodinného bohatství nástupcům. V rozhodnutí mnoha movitých na vrcholu rychleji opustit vedoucí roli v byznysu napomohla doba pandemie. Ti, kteří k tomuto kroku přistoupili, se rozhodli dění ve firmě jen z dálky sledovat nebo si užívat zaslouženého důchodu.

Svět dolarových milionářů je i nadále světem mužským. V porovnání se světem, kde se ženy milionářky obecně objevují v rodinách, ve kterých se majetek předává po několik generací, lze i u nás očekávat, že jejich podíl bude stoupat, byť velice pozvolna.

Přečtěte si detailní výsledky průzkumu mezi dolarovými milionáři

Průzkum, který mezi dolarovými milionáři probíhal mezi zářím a říjnem 2021, provedla J&T Banka ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd. Cílem průzkumu bylo zmapovat investiční chování a životní styl boháčů, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně jeden milion dolarů. Do průzkumu se zapojilo celkem 310 respondentů z řad dolarových milionářů (203 Čechů a 107 Slováků). Data byla sbírána pomocí on-line dotazování. Kvalitativní pohled doplnily hloubkové rozhovory s 20 respondenty (15 v České republice, 5 na Slovensku).

Tisková zpráva společnosti J&T Banka

• Témata: Analýzy a statistiky

Doporučujeme