Ministerstvo pro klimatické změny a emirátská rozvojová banka podpoří rozvoj zemědělství

Emirátská obdoba Ministerstva zemědělství spojuje své síly s rozvojovou bankou Emirates Development Bank ve snaze podpořit potravinovou soběstačnost a bezpečnost.

Je to další z mnoha kroků, jak se snaží tato blízkovýchodní země bojovat se současnou situací ve světě, ale také jak plnit své závazky a plány národní strategie 2050.

Ilustrační fotografie

V tomto případě jde o podepsání dohody ve finanční a nefinanční podpoře moderních přístupů k zemědělství a agrotechnologií, především skrze malé a střední podniky či start-upy.

Obě strany mají jasně rozdělené úlohy. Zatímco rozvojová banka bude dohlížet na dostatečné financování zajímavých projektů, ministerstvo bude zajišťovat pořádání profesionálních seminářů a kurzů, které budou zaměřeny na moderní metody zemědělství, technologie a současné přístupy k tomuto řemeslu. Pro dodržování dohody, dohledu na skutečných realizacích a podpoře projektů sestavují obě strany smíšenou komisi.

Ramadán dočasně mění fungování islámských zemí. Na co musí dát exportér pozor?

Další státní podpora zemědělství by měla podpořit podnikatele a profesionály k většímu zaměření na tento sektor. Od loňského roku pouze vláda hlavního města Abú Dhabí rozdala do zemědělských projektů více než 41 mil. dolarů formou grantů a přes půl miliardy dolarů díky přímým investicím.

Díky tomu zaujímají emirátské zemědělské produkty stále větší místa v obchodech a na menu místních restaurací. Největší přínos má obrovský nárůst počtu hydroponických farem a krytého zemědělství, které produkují ovoce a zeleninu.

Autor: Lukáš Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

Doporučujeme