Ministerstvo pro místní rozvoj podporuje zrušení daně z nabytí nemovitosti

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se připojuje k návrhu Ministerstva financí ke zrušení daně z nabytí nemovitosti. Tímto se pomůže zejména mladým lidem, kteří nejvíce nakupují tzv. „secondhandové“ nemovitosti. Ti by je tím pádem mohli získat o celé čtyři procenta levněji.

„Snížení těchto cen může rozpumpovat stagnující realitní trh a částečně snížením konečné ceny nemovitostí také dojde, i když jen drobně, ke snížení marže realitních makléřů. Klesnou tím pádem i nároky na vlastní zdroje u úvěru a finance budou lidé moci využít například na zařízení bytu,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Úspory budou v tomto případě vidět hned, zatímco u odečtu úroků z hypotečního úvěru se jedná de facto o dílčí vratky zatížené každoroční inflací. Cílem je z dlouhodobého hlediska zlepšit dostupnost bydlení ve vlastním pro mladé lidi, kterým v okamžiku po nákupu domu či bytu zbyde více peněz v hotovosti. Součástí opatření je úprava v oblasti uplatnění odpočtu úroků jako nezdanitelné části základu daně z nově uzavřených úvěrů na bydlení. Prodloužil by se i časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení z pěti na patnáct let, což omezí prostor pro spekulanty na realitním trhu a dále podpoří pořizování vlastního bydlení.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Správa majetku, nemovitosti

Doporučujeme