Ministerstvo průmyslu a obchodu se zapojilo do sítě průmyslového blockchainu

Ministerstvo uzavřelo dohodu týkající se tvorby důvěryhodné sítě pro průmysl s jejím tvůrcem – Elektrotechnickou asociací ČR.

„MPO v duchu hospodářské vize a značky Czech Republic: The Country For The Future připojením k blockchainu rozšiřuje platformu důvěryhodné sítě pro průmysl a umožňuje tak dalším subjektům její využívání. V této oblasti jsme nejdále z celé Evropy a potvrzujeme tak, že v ČR žijí chytří a talentovaní lidé s velmi dobrým technickým myšlením,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko. V síti průmyslového blockchainu jsou zapojeny různé oborové asociace, univerzitní pracoviště i inovativní firmy nejen z České republiky.

Co je blockchain

Blockchain je jednou z technologií distribuovaného registru, které proměňují internet v transakční síť. Umožňuje bezpečné a bezprostřední sdílení a ukládání hodnot v elektronické podobě bez obav, že by byly zneužity či zmanipulovány. Blockchain a technologie distribuovaného registru jsou víc než kryptoaktiva, promlouvají totiž do celé řady oblastí.

„Blockchain je síť počítačů, na kterých je uloženo to samé. Nenesou přitom uložena žádná čitelná data, ale takzvané hashe, tedy speciální kódy vypočtené z elektronických dokumentů. Na základě existence kódu lze možné ověřit existenci dokumentu v čase,“ říká člen představenstva ELA Blockchain Services Jan Prokš a dodává:  „Blockchain je vhodný nástroj pro sledování vývoje zakázek, dodávek, výroby, verzí dokumentů, ochrany duševního vlastnictví či vzdáleného potvrzování smluv. Jedná se o distribuovanou důvěryhodnou autoritu bez centrálního řízení.“

Bezpečnější, jednodušší

Tato technologie znamená základ nastupující éry digitálního vlastnictví. Využití blockchainu se tak dá čekat zejména v průmyslu a souvisejících službách. Platforma přináší nové obchodní modely, umožňuje šifrování a nedovoluje záznamy libovolně měnit nebo kopírovat. Snižuje se tak administrativní zátěž, zvyšuje bezpečnost a transparentnost.

V souvislosti s technologií blockchainu Česká republika zvažuje změny v právní úpravě, které by měly vyřešit stávající omezení v mezinárodním obchodu, logistice nebo ve finančním sektoru. Blockchain se dá využít v celé řadě oblastí, kromě už zmiňovaného obchodu či v logistice také například v potravinářství, ve stavebnictví či ve vzdělávání.

Redakčně upravené tisková zpráva Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme