Ministerstvo zahraničí a Ministerstvo dopravy spojují síly k podpoře exportu

Náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák a náměstek ministra dopravy Tomáš Vrbík podepsali ujednání, kterým se Ministerstvo dopravy nově připojuje k realizaci projektů ekonomické diplomacie.

Krok přináší expertízu odborníků i nové finanční prostředky z resortu dopravy pro podporu českých exportérů z inovativních oborů jako jsou vesmír, civilní letectví a drony, ale i z tradičního českého automobilového, lodního a železničního sektoru.

Náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák a náměstek ministra dopravy Tomáš Vrbík | MZV

Projekty ekonomické diplomacie (PROPED) představují klíčový nástroj ekonomické diplomacie ČR, který prezentuje české exportéry v zahraničí. Díky tomuto nástroji realizují české zastupitelské úřady v zahraničí každoročně více než 200 cíleně zaměřených akcí na podporu českých exportních firem a české vědy a výzkumu. Projekty jsou financovány prostřednictvím společného meziresortního fondu při MZV.

Ministerstvo dopravy se podpisem ujednání 2. února 2023 připojuje k MZV, Ministerstvu pro místní rozvoj, Ministerstvu zemědělství, Ministerstvu obrany, Ministerstvu průmyslu a obchodu, Ministerstvu zdravotnictví, Úřadu vlády a NÚKIBu a stává se tak devátým participujícím rezortem v této klíčové části ekonomické diplomacie.

Ministerstvo dopravy do budoucna podpoří svou expertízou a finančními prostředky nejenom projekty v klasických sektorech pozemní, letecké a železniční dopravy, ale též aktivity v prudce se rozvíjejících inovativních oborech jako je vesmír, bezpilotní létání či využití informačních technologií a umělé inteligence v dopravě. V letošním roce by mohly exportní mise s podporou resortu dopravy zamířit např. do Korejské republiky, Singapuru a na Balkán.  

Pro české firmy pak dnešní ujednání přináší další potvrzení, že Česko si své postavení středoevropského exportního lídra v dopravních technologiích hodlá zachovat i do budoucna.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika

Doporučujeme