Ministr Jan Mládek jedná v Bělorusku se svými resortními kolegy a podpoří tu české exportéry

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek zahájil dvoudenní pracovní cestu do Běloruska. Na programu má jednání o rozvoji česko-běloruské hospodářské spolupráce s resortními ministry a podnikateli Běloruska. Na zahraniční misi ho doprovází náměstek MPO pro stavebnictví Jiří Koliba a čtyřicetičlenná delegace českých podnikatelů ze stavebnictví, strojírenství a energetického průmyslu.Ministr Jan Mládek se v Minsku zúčastní bělorusko-českého podnikatelského fóra a 8. zasedání česko-běloruské smíšené komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci, jejíž hlavním cílem je podporovat rozvoj vzájemných obchodních a ekonomických vztahů. Na programu má také setkání s ministrem zahraničních věcí Vladimirem Makejem, ministrem průmyslu Vitalijem Vovkem a s poradcem prezidenta Kirilem Rudym.

Česká republika je v současné době jedním z nejvýznamnějších dovozců do této postsovětské země. „Spolupráce českých firem s běloruskými partnery je v současné době velmi pragmatická a korektní. České firmy úspěšně zakládají v Bělorusku společné podniky a realizují tam své investice,“ uvedl ministr Mládek. „Chceme tuto spolupráci nadále rozšiřovat a zvýšenou pozornost věnovat především konkrétním česko-běloruským projektům. Velké příležitosti vidíme především v oblasti dodávek strojírenské techniky, zemědělských a potravinářských technologií, dopravních prostředků, energetiky a dalších tradičních oborů,“ dodal ministr Jan Mládek.

V hlavním městě Běloruska Minsku dne 20. května 2016 ministr Jan Mládek zahájil jednání česko-běloruského podnikatelského fóra. Setká se s guvernérem Národní banky Běloruska Pavlem Kallaurem a ministrem zahraničí Vladimírem Makejem.

Významným bodem návštěvy je plenární zasedání česko-běloruské Smíšené komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci. S podnikatelskou delegací, tvořenou zástupci českých firem především z oborů strojírenství, automobilového průmyslu, stavebnictví a energetiky, zamíří ministr Jan Mládek z Minsku do jihovýchodní části Běloruska. V Gomelu se zúčastní zasedání XIII. Gomelského ekonomického fóra a XVII. mezinárodního veletrhu Jaro v Gomelu.

Český export do Běloruska měl vloni sestupnou tendenci a představoval dodávky v celkovém objemu asi 6,3 miliardy korun. Dovoz z Běloruska do ČR vloni stoupl na 3,9 miliardy korun.   

• Teritorium: Bělorusko | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme