Ministr Lipavský otevřel v Kataru zastupitelský úřad a jednal o další ekonomické spolupráci 

Otevření nového zastupitelského úřadu, další rozvoj politických vztahů, prohloubení ekonomické spolupráce i konzulární služby pro české občany během chystaného mistrovství světa ve fotbale.

To byla hlavní témata dvoudenní návštěvy ministra zahraničních věcí Jana Lipavského v Kataru ve dnech 26. a 27. října 2022.

Jednání českého ministra v Kataru | Foto: MZV ČR / MFA CZ

„Katar je pro české společnosti významným trhem, který nabízí zajímavé investiční příležitosti. Vztahy Česka a Kataru se nyní dynamicky rozvíjejí. Moje návštěva a otevření našeho zastupitelského úřadu jen dokazují, jak důležitá je pro nás tato spolupráce,“ řekl při otevření českého velvyslanectví ministr Lipavský. Zastupitelský úřad pod vedením velvyslance Petra Chalupeckého bude mimo jiné poskytovat českým občanům konzulární pomoc, soustředit se bude také na asistenci českým firmám při vstupu na katarský trh.

Ministr Lipavský se během návštěvy sešel se svým protějškem, ministrem zahraničních věcí šejchem Mohammedem bin Abdulrahmánem al-Tháním. „S panem ministrem jsme navázali na naše nedávné setkání v Praze, které Katařané považují za velmi úspěšné. Řešili jsme mimo jiné otevření katarské ambasády v Praze, podporu vzájemného obchodu či úspěšný průběh českého předsednictví v Radě EU. Bavili jsme se také o zájmu Kataru o zjednodušení vízové procedury do EU,“ shrnul Lipavský.

Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Šéf české diplomacie dále jednal se státním ministrem pro energetiku Saadem bin Sherida Al Kaabim, především o investicích a ekonomické spolupráci, zejména v oblasti energetiky, ale i o situaci na globálním trhu energetických surovin.

„Česko má samozřejmě zájem o spolupráci s Katarem v energetice, ale mimořádný potenciál mají i sektory jako doprava, dodávky pro důlní, těžební a ropný průmysl, potravinářství, obranný průmysl, sklářství, stavebnictví, farmaceutický průmysl, turistika a lázeňství,“ dodal ministr.

Návštěva se věnovala také vrcholícím přípravám Kataru na mistrovství světa ve fotbale. Česká delegace ocenila vybudovanou moderní infrastrukturu a katarské partnery informovala o roli české ambasády při koordinování konzulárních příprav během šampionátu.

• Teritorium: Asie | Katar | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme