Tématy jednání s předsedou vlády Albánie Edi Ramou, předsedou Parlamentu Gramozem Ruçim, úřadujícím ministrem pro Evropu a zahraniční věci Gentem Cakajem a dalšími politiky byly bilaterální politické a hospodářské vztahy, vnitropolitická situace, otázka integrace země do EU, situace v regionu a spolupráce Visegrádské skupiny se západobalkánskými zeměmi.
„Integrace zemí západního Balkánu do EU je prioritou české zahraniční politiky. Integrační proces je důležitý pro stabilitu a prosperitu celého regionu i EU. Ocenil jsem probíhající reformu soudnictví, která je jednou z podmínek zahájení přístupových rozhovorů mezi Albánií a EU,“ uvedl během návštěvy ministr Petříček.
Ministr Cakaj poděkoval za českou podporu. „Naše hospodářská spolupráce má velký potenciál. Jen v loňském roce se objem obchodu mezi Českem a Albánií zvýšil o více než 30 %. Máme zájem o posílení spolupráce zejména v zemědělství, energetice, dopravě a strojírenství,“ dodal český ministr zahraničních věcí.
MZV a české velvyslanectví v Tiraně se angažují ve prospěch českých firem. S cílem podpořit jejich snahy, a potažmo celkový vzájemný obchod a investice, se v následujících měsících uskuteční řada akcí, včetně podnikatelské mise.
Ačkoliv Albánie není mezi prioritními zeměmi, kterým ČR poskytuje rozvojovou spolupráci, v roce 2019 budou v Albánii realizovány ze strany ČR dva malé lokální projekty zaměřené na podporu turistického a agroturistického potenciálu horského území a podporu modernizace zdravotnického vybavení nemocnice Matky Terezy v Tiraně.
Na závěr návštěvy se šéf české diplomacie setkal s představiteli opozičních stran a zástupci nevládních organizací zaměřených na evropskou integraci a zahraniční politiku.
Albánie byla po Severní Makedonii druhou zemí, kterou ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček během své cesty v regionu navštívil.
Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tiraně (Albánie).