Petříček podpořil rozšíření sankcí proti Rusku a odsoudil převrat v Myanmaru

Ministři zahraničí členských států EU, včetně českého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka, odsouhlasili 22. února 2021 v Bruselu další zpřísnění sankcí směrem k Rusku, které jsou reakcí na nedávné uvěznění Alexeje Navalného.

Rada ministrů (FAC) ale diskutovala o vztazích EU-Rusko i šířeji ve snaze aktualizovat strategii sedmadvacítky. Ministři jednali také o transatlantických vztazích, a to i s novým americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem. Ten se k zasedání připojil online. Dalšími tématy byla také situace v Myanmaru či Hongkongu.

Podle unijních ministrů zahraničí bylo zatčení a uvěznění Alexeje Navalného politicky motivováno. „Mrzí mne, že Rusko se nám svými kroky i nadále vzdaluje. Dnes jsem podpořil rozšíření sankcí v rámci nového lidskoprávního sankčního režimu. Nová jména budou přidána bez zbytečných průtahů. Musíme se ale bavit i o tom, jaká má být strategie Evropské unie vůči Rusku po cestě Josepa Borrella. Potvrdilo se, že Rusko nebere Evropskou unii jako respektovaného partnera. Pro nás bude v rámci Evropské unie důležité posílit naši jednotu a najít i cestu pro bližší spolupráci s ruskou občanskou společností. Nesmíme zapomínat na obyčejné lidi,“ uvedl šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Politická shoda dala zelenou samotnému procesu schválení dalších sankcí. V Rusku nadále dochází k násilí proti pokojným demonstrantům a přijímání zákonů znamenajících cenzuru. Tato politika se týká i ČR, protože ruské úřady označily za nežádoucí např. organizaci Prague Civil Society Centre, která podporuje nezávislé novináře a občanskou společnost.

Ministr Petříček na FAC mimo jiné odsoudil převrat v Barmě, který na začátku února provedla tamní armáda. „Výsledky parlamentních voleb z listopadu 2020 musí být respektovány,“ uvedl. Znovu také ministr Petříček označil na nelegitimní loňské volby ve Venezuele a Bělorusku.

Formou videokonference se jednali ministři také s novým šéfem americké diplomacie Antony Blinkenem. Transatlantické vztahy Evropy a USA jsou strategicky významné pro obě strany. Důležitým tématem zůstane spolupráce v oblastech multilateralismu, klimatu, lidských práv a demokracie. Pro ČR patří mezi nejzásadnější témata obrana a bezpečnost, posilování spolupráce v oblasti obchodu a technologií a také rozvíjení dialogu EU a USA směrem k Číně.

• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme