Mise angolského velitele vzdušných sil do Česka a příležitosti pro české firmy

Angolský velitel vzdušných sil společně s doprovodem uskutečnil misi do České republiky v září 2021, která byla součástí projektu ekonomické diplomacie Velvyslanectví České republiky v Pretorii.

Projekt byl realizován ve spolupráci s českým ministerstvem obrany a vybranými českými společnostmi. Angolská delegace se zúčastnila Konference skupiny uživatelů letounů L-39, Dnů NATO a měla mnoho jednání s českými podniky i státními představiteli.

Ve dnech od 14. do 20. září 2021 angolský velitel vzdušných sil generál Altino Carlos Dos Santos společně s delegací dvou zástupců angolského velitelství vzdušných sil navštívil Českou republiku. Tato mise byla realizována jako projekt ekonomické diplomacie (PROPED) Velvyslanectví České republiky v Pretorii ve spolupráci s českým ministerstvem obrany a společnostmi AERO Vodochody AEROSPACE, Omnipol a DEFCON.

V rámci programu se angolská delegace zúčastnila Konference skupiny uživatelů letounů L-39, Dnů NATO a také navštívila vybrané společnosti s důrazem na seznámení se s kapacitami českých firem v oblasti školení a přípravy letců (stíhaček, helikoptér a jiných letounů) a na aktivní a pasivní sledovací systémy.

Angolský velitel se setkal s českým designovaným velvyslancem pro Angolu se sídlem v Pretorii JUDr. Pavlem Řezáčem, náměstkem pro řízení sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany PhDr. Tomášem Kopečným a také s generály českého velitelství vzdušných sil. Během jednání se angolský velitel velmi zajímal o informace k transformaci českého letectva na moderní technologie a vybavení a diskutoval možnosti vzájemné spolupráce.

Jednalo se o významnou návštěvu angolského představitele vzdušných sil, která potvrdila zájem angolské strany o budování užší spolupráce nejen v letectví, ale i celkově v obranném průmyslu mezi oběma zeměmi. Také byla představena konkrétní témata spolupráce, která se budou rozvíjet v následujících měsících.  

Naposledy Českou republiku navštívil angolský náměstek ministra národní obrany a veteránů společně s několika generály v červnu 2018 a český náměstek ministra obrany společně s podnikatelskou delegací zavítal do Angoly v září 2016.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika). Autorka: Ing. Kristýna Maina Chvátalová, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Afrika | Angola | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl | Obranný průmysl

Doporučujeme