Mise do Asie: Čeští podnikatelé hledají příležitosti ve Vietnamu a Malajsii

Dvě desítky tuzemských firem především z oblasti energetiky, leteckého průmyslu, strojírenství, logistiky a dalších inovativních odvětví jako například farmacie zamířily hledat nové podnikatelské příležitosti do Asie. Cílem jsou Vietnam a Malajsie.

Exportéři pod vedením prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka doprovázejí ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu na jeho oficiální návštěvě obou zemí.

Hanoj. Ilustrační fotografie | Big Pearl / Shutterstock.com

Vietnam stále patří k nejdůležitějším ekonomickým partnerům České republiky v Asii. Z hlediska celkového obratu je dokonce nejvýznamnějším obchodním partnerem Česka v rámci zemí ASEAN. V roce 2022 dosáhla obchodní výměna mezi oběma zeměmi historického rekordu v hodnotě 50 miliard korun. I proto je vietnamská Hanoj úvodní zastávkou jedné z prvních podnikatelských misí v letošním roce.

Exportéři mají šanci uspět v mnoha oborech

„Rychle rostoucí vietnamský trh nabízí pro české firmy příležitosti především v energetice, ICT, vodohospodářství, leteckém či obranném průmyslu, ale i v dalších oborech. Naše návštěva se v oblasti ekonomické spolupráce proto zaměří zejména na obory související s energetikou a energetickým strojírenstvím, a to i v širším pojetí. Tedy například i související ICT a technologická řešení, jedou s námi ale i firmy specializující se také na civilní letectví nebo automobilový průmysl,“ vysvětluje prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

České firmy vyrazí koncem února na misi na východ, mají šanci oslovit indické partnery

Zástupci dvou desítek tuzemských firem se přímo v Hanoji zúčastní podnikatelského fóra, kde budou mít možnost osobních jednání s místními společnostmi.

Pro firmy podnikající v oblasti energetiky je připraveno také Česko-vietnamské energetické fórum za účasti představitelů státního energetického podniku Vietnam Electricity a vietnamských elektráren EVN. Speciální oborový program a jednání čeká i na firmy z oblasti leteckého průmyslu.

Vzájemný obchod roste i s Malajsií

Na podnikatelské fórum a osobní schůzky s tamními firmami se pak exportéři můžou těšit také v Malajsii, u dalšího významného obchodního partnera ČR v rámci sdružení ASEAN, kam se výprava přesune 22. února. Obrat zahraničního obchodu mezi oběma státy v posledních letech roste, jen v roce 2022 dosáhl 43 miliard korun.

Kuala Lumpur. Ilustrační fotografie

Malajsijský trh skýtá obchodní příležitosti pro české exportéry, kteří dokáží nabídnout inovativní a vyspělé technologie a systémy v sektorech, jako je například letecký průmysl, ICT, vodohospodářský průmysl, potravinářství, ale také obranné a bezpečnostní technologie.

„Malajsie je pro české exportéry velmi zajímavá a perspektivní. Naše firmy tu navíc již od dob Tomáše Bati mají skvělé jméno. Věřím, že naše návštěva a plánovaný podpis memoranda o spolupráci s tamní obchodní komorou ještě více přispějí ke vzájemné obchodní spolupráci mezi oběma zeměmi,“ doplňuje Jaroslav Hanák.

V roce 2023 si Svaz průmyslu a dopravy ČR připomíná 30. výročí od zahájení podnikatelských cest v doprovodu vysokých představitelů státu. Za tu dobu Svaz uspořádal celkem 211 podnikatelských misí do 107 zemí světa, během kterých pomohl více než 5 000 českých firem a podnikatelů.

• Teritorium: Česká republika | Malajsie | Vietnam

Doporučujeme