Mise výrobců a dodavatelů zdravotnických pomůcek do Indonésie sklidila velký úspěch

Koronavirovým opatřením navzdory, se podařilo do Indonésie za těchto složitých okolností přivést zástupce pěti firem nabízejících zdravotnické pomůcky a katalogově zastoupit další dvě.

Oficiální návštěva náměstka ministra zahraničních věcí České republiky M. Tlapy u příležitosti pravidelných politických konzultací a jeho vystoupení na jedné z nejprofilovějších platforem pro diskusi o demokracii a globálních otázkách na Bali Democracy Foru byla doplněna podnikatelskou misí v oblasti zdravotnických pomůcek a techniky.

Ilustrační fotografie

Indonéský zdravotnický sektor zaznamenává rostoucí trend. Jeden z největších systému zdravotního pojištění na světě, jehož výhody čerpá až 193 milionů Indonésanů, přivádí do zdravotnických zařízení více klientů, kteří donedávna na péči takříkajíc nedosáhli. Z druhé strany pak rostoucí střední a vyšší střední třída v Indonésii vyhledává kvalitnější a technicky náročnější péči.

Jakkoliv po zavedení všeobecného zdravotního pojištění v zemi významně vzrostl počet nemocničních zařízení, jejich vybavení pochází stále dominantně z dovozu. To pochopitelně otevírá řadu příležitostí pro firmy českého tradičního exportního oboru zdravotnické techniky. V Indonésii jsou tak již zastoupeny firmy, jako jsou Speciální medicínská technologie, BTL, či Linet.

Český aplikátor Tugi zlomí strach lidí z injekcí

V roce 2017 se české firmy s úspěchem představily na národním stánku zdravotnické techniky u příležitosti veletrhu HealthExpo. Doba koronavirová ovšem dala veletrhům vale, a tak při letošní misi čekal firmy paradoxně bohatší program.

Indonésko-české business fórum zaznamenalo na poměry místních hygienických opatření významnou účast bezmála 80 indonéských firem. Ty zaujaly prezentace jednak fyzicky přítomných obchodních zástupců firem Linet, TSE, MZ Liberec, Respilon či Advanced Medical Solutions, stejně jako katalogové zastoupení firem Speciální medicínská technologie a PharmData. Náročný administrativní proces tradičně spjatý s registrací produktů na indonéském trhu pak osvětlili experti z partnerské obchodně-konzultační společnosti Cekindo, stejně jako ředitel kanceláře CzechTrade Indonesia.

Nedílnou součástí mise bylo pak setkání se zástupci Ministerstva zdravotnictví Indonéské republiky nad otázkami dovozových restrikcí, novým mechanismem zadávání veřejných zakázek a budoucnosti zdravotnictví po pandemické krize.

Světový lídr ve výrobě nemocničních lůžek česká firma Linet pak využila návštěvy a prostřednictvím svých obchodních zástupců předala celkem tři významné dary v podobě nemocničních lůžek vyšší řady ve státní nemocnici Cipto Mangunkusumo, stejně jako v soukromém zařízení BMHS.

Zástupci nemocnic velmi ocenili dary České republiky v době, kdy je pandemie na vzestupu, a jsou kladeny vysoké nároky nejen na zdravotní systémy, ale také na rozpočty jednotlivých ministerstev a nemocnic. Po slavnostním předání nechyběla návštěva nemocničních zařízení a diskuzi nad možnostmi dovybavení a restrukturalizace zdravotnické péče.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Jakartě (Indonésie). Autorka: Mgr. Alena Štojdlová, MBA, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika

Doporučujeme