Mládež z Basry se účastní kurzů robotiky díky rozvojové pomoci ČR

Česká republika v roce 2024 podpoří částkou 494 639 Kč projekt na popularizaci technického vzdělávání mezi mládeží v Iráku. Projekt realizuje místní nevládní organizace Science Camp z Basry.

Technické vzdělávání, technické obory a technické vysoké školy bývají bohužel ve většině států Arabského poloostrova dodnes upozaďovány před vzděláváním v oblastech např. medicíny a práva. Stejně tak lidé v Iráku často upřednostňují zaměstnání ve státní administrativě před prací v soukromém sektoru.

Ilustrační fotografie

To je ke škodě rozvoje místního hospodářství. Trend se však mění. Objevují se nové technologie a nové technické obory jako například 3D tisk, robotizace, programování, a další, které lákají stále více mladých. Přitom se lámou a mění zaběhlé společenské a kulturní stereotypy i na Arabském poloostrově.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Na popularizaci technického vzdělávání mezi mladou generací Iráčanů cílí projekt nevládní organizace Science Camp z Basry, která díky české rozvojové pomoci mohla vyrobit vlastní stavebnice robotů. Výsledkem je robot na dálkové ovládání, kterého si mladí Iráčané mohou sami poskládat a přitom také absolvovat vzdělávací kurz. Díky podpoře z programu tzv. „malých lokálních projektů“ a české vládní pomoci určené pro region Blízkého východu a Afriky má být vyrobeno přes 100 ks stavebnic těchto robotů.

Předpokládá se, že každou stavebnici využijí tři děti. Ve spolupráci se školami pak Science Camp zajišťuje běhy vzdělávacích kurzů, na kterých irácká mládež pod dozorem školitelů roboty sama sestavuje. Do července 2024 proběhly již celkem čtyři běhy kurzů pro děti a jedno školení pro školitele a učitele základních škol. V červenci 2024 proběhne teprve druhá polovina projektu, další kurzy se rozeběhnou po letních prázdninách.

Projekt robotiky pro mládež v Iráku | Foto: Science Camp Basra

Projekt je unikátní v řadě směrů, jeho popularita mezi mládeží je veliká, nejen mezi chlapci, ale i děvčaty, jak dokládají snímky. Stavebnice je velmi vydařená, obsahuje elektronické součástky a další díly pro sestavení robota s jedním pohyblivým robotickým ramenem a klepetem na dálkové ovládání. Model je plně funkční, při své jednoduchosti však poměrně levný. Mladí účastníci během kurzu diskutují možnosti využití robotů v praxi, kurz umožňuje žákům snadno pochopit mechanické principy, fungování jednotlivých částí, nahrát do něj software i sdílet zážitky se svými vrstevníky.

Robot i stavebnice byly celé navrženy a vyrobeny lokálně, a to nevládní organizací Science Camp z Basry. Projekt je unikátní i v tom, že mládeži jasně ukazuje, že ne abstraktně „jednou a možná bude lidstvo mít“, ale konkrétně „tady a teď to dokážete vy sami“. Program má velkou naději, že bude sám pokračovat i do budoucna bez další participace ČR. Česká pomoc byla totiž jednorázová.

Samotný kurz pro děti má čtyři části. V úvodu se mladí dozvídají od základů o tom, co je to robot, kde se používá, zda lidem vezme práci apod. Druhá část vysvětluje mechanický manuál ke stavebnici, třetí manuál k elektronickým částem a poslední čtvrtá část kurzu instalaci softwaru pro obsluhu robota. Do budoucna přibude i pátá část – vizuální programování. Kurzy probíhají v Centrální knihovně v Basře.

Projekt robotiky pro mládež v Iráku | Foto: Science Camp Basra

Za projektem stojí vizionář se zálibou a nadšením pro nové technické obory, který založil Science Camp v Basře před 11 lety, Nawres Arif. Jeho Science Camp se účastní řady soutěží po celém světě. Mladí z Iráku se tak účastnili například soutěží v Singapuru, Švýcarsku, USA, Mexiku, Dubaji a Řecku. Rád by navázal spolupráci s podobnými subjekty v ČR či navštívil zajímavé technologické akce v ČR, kontakt s ním je možné navázat přes LinkedIn či Facebook.

Nawres má už dnes mnoho dalších nápadů, jak v projektu pokračovat a jak jej rozšířit. Připravil už upgrade modelu robota, který přes elektronickou platformu ARDUINO, tentokrát s wifi připojením a s využitím vizuálního softwaru MIXLY dovolí dětem robota vizuálně programovat. Nových typů robotů má být vyrobeno přes 1000 kusů. Nawres jedná o zařazení kurzu do oficiálního vzdělávacího programu na iráckých školách.

Dále připravuje tým na účast na nadcházející robotické olympiádě v Řecku a hledá další sponzory pro financování vzdělávacích aktivit pro mladé (3D tisk, laserové pájení a NC produkce plastových dílů apod.). Chce expandovat po celém Iráku, časem i do komerční výroby. V Centrální knihovně v Basře teď připravuje instalaci velkého modelu svého robota.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bagdádu (Irák). Autor: Ing. Roman Plevák, Ph.D., vedoucí oddělení obchodu a rozvojové spolupráce.

• Teritorium: Asie | Irák | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme