MMR: Na sociální podnikání poskytl IROP už 515 milionů korun

Integrovaný regionální operační program (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, už podpořil 150 projektů z oblasti sociálního podnikání za více než 515 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Díky tomu se mohou uplatnit lidé, kteří jsou na trhu práce znevýhodněni.

„Dotace v případě sociálních podniků může dosahovat až 85 % z celkových výdajů. Podpořené podniky kromě pořízení nových technologií a rozšíření výroby nabízí práci lidem, kteří jsou znevýhodnění na trhu práce, např. lidé se zdravotním postižením, dlouhodobě nezaměstnaní nebo po výkonu trestu. Z IROP jsme podpořili různé typy sociálně-podnikatelských aktivit, např. úklidové firmy, tiskárny, malé pivovary, gastrofirmy, malé výrobní firmy zpracující kov či železo,“ vyjmenovává náměstek Sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád.

Následující příklady sociálních podniků vyrábějí produkty, které lze zakoupit i v době vánoční a podpořit tak dobrou věc. 

Revitalizací brownfieldu k Zenové zahradě

Objekt chátrající mateřské školy v Jirkově v Ústeckém kraji dostal nové využití. Původní zanedbané prostory a okolní pozemek (brownfield) se proměnily v zahradní centrum s názvem Zenová zahrada, které skládá z prodejny, administrativní budovy, zázemí pro zaměstnance a dvou prodejních skleníků. Kromě rostlin a potřeb pro zahradníky a kutily nabízí centrum také službu návrhů a realizace zahrad včetně zahradních jezírek, údržbu zahrad nebo floristické služby. Vzniklo zde 5 nových pracovních míst, z toho jsou 3 úvazky určeny pro osoby znevýhodněné na trhu práce.

Dlouhodobým cílem sociálního podniku Zenová zahrada je stát se konkurenceschopnou firmou, působící na běžném konkurenčním trhu, která vytvoří a zajistí osobám znevýhodněným na trhu práce, dlouhodobou a stabilní práci, ke které jim poskytne vhodné a bezpečné pracovní prostředí, odpovídající pracovní náplň, mzdu a průběžnou podporu, aby mohly tyto osoby vykonávat pracovní výkon téměř jako běžní zaměstnanci a byli plně integrováni. Zahradnické centrum v Jirkově je možné navštívit každý den a vybrat si například i dekorace pro vánoční výzdobu a české vánoční stromečky. 

Domácí limonády dávají práci hendikepovaným

V roce 2016 vyráběl sociální podnik Pro-Charitu zhruba šestadvacet tisíc lahví bylinných sirupů Camellus. Ty jsou velmi vhodnou ingrediencí pro domácí limonády nabízené gastronomickými podniky, po kterých v posledních letech roste poptávka. K rozšíření kapacity na výrobu až sto tisíc lahví ročně jim pomohl projekt IROP. Jeho součástí bylo i rozšíření sortimentu o sirupy v biokvalitě a výrobky na bázi přírodních sladidel.

Cílem projektu bylo i vytvoření nových pracovních míst o rozsahu dvou plných úvazků pro zdravotně postižené nebo dlouhodobě nezaměstnané. „To jsme splnili a překročili, vytvořili jsme dvě a půl plného úvazku, což znamená rozšíření pracovního kolektivu o tři nové zaměstnance,“ říká manažerka kvality Zuzana Matysková. 

Obnovili pivovar, založili školu

Jedním z mnoha příkladů je Pivovar Chříč, který v roce 2009 obnovila parta nadšenců. Už od začátku počítali s tím, že zde najdou práci lidé s hendikepem. Ze zdrojů z IROP nakoupili novou pivovarskou technologii, zejména ležácké tanky a spilky, a zvýšili tak výrobní kapacitu. Zavedení filtrace piva zlepšilo distribuční a skladovací možnosti. Jako novinku začali vyrábět sladovou limonádu. 

„Díky tomu byla vytvořena dvě nová pracovní místa,“ potvrzuje Lenka Mužíčková z pivovaru. Chříčští pivovarníci jsou hodně orientovaní na soužití s místními, a tak byli iniciátory vzniku venkovské malotřídní Základní školy Pivoňka, kterou i finančně podporují. 

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme