MMR spouští program na podporu výstavby obecních bytů

Ministerstvo pro místní rozvoj spustí nový dotačně-úvěrový program Výstavba. Program přispěje ke zvyšování dostupnosti bydlení. Žádosti bude přijímat Státní fond rozvoje bydlení od 20. května.„Státní fond rozvoje bydlení bude přijímat žádosti a vzhledem k tomu, že se nejedná o časově omezenou výzvu na podání o žádosti, obce budou mít čas si všechny náležitosti důkladně prostudovat. Tímto programem reagujeme na kritickou situaci v některých regionech a na nutnost přijít s rychlým, přímočarým řešením, na zlepšení dostupnosti bydlení. Jak bylo již mnohokrát zmiňováno, smyslem financování přes Státní fond rozvoje bydlení je možnost kombinace dotace a výhodného úvěru a nemusí se jednat ani o výstavbu na zelené louce, ale možná je i rekonstrukce stávajících objektů. Sociální byty budou určeny skutečně pro ty potřebné a možnost využití dostupného bydlení bude dle obce. Právě obce vědí nejlépe, kdo u nich žije a kdo tuto pomoc nejvíce potřebuje. Může se tedy jednat například o seniory či o matky samoživitelky,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Nový program Výstavba budou moci využívat obce na investiční akce v oblasti výstavby obecních bytů, a to jak sociálních nájemních bytů určených pro domácnosti, u kterých došlo k tzv. tržnímu selhání v oblasti bydlení, tak nájemních bytů určených pro středně příjmové domácnosti a pro domácnosti veřejně prospěšných profesí (lékaři, učitelé, policisté, apod.) podle potřeb obce tak, aby docházelo k sociálnímu mixu v dané lokalitě a byla udržena, případně se dále rozvíjela, kvalita veřejných služeb. Pro letošní rok má  Státní fond rozvoje bydlení připravenu celkem jednu miliardu korun (z toho na sociální byty 650 mil. Kč a na úvěry 350 mil. Kč).

Informace o způsobu podání žádosti včetně povinných náležitostí a podmínky výzvy žadatelé v nejbližších dnech naleznou na webu www.sfrb.cz

Ceny nájmů drasticky rostou

Rostoucí poptávka po bytech nadále zvyšuje ceny nájmů. Na vině jsou zpřísněné podmínky pro udělení hypoték, ale také rostoucí zájem o bydlení ve větších městech. Realitní kanceláře registrují nárůst ceny pronájmů v celé zemi. Nejdramatičtější je situace v Praze, kde cena pronájmu jednoho metru čtverečního dosahovala na jaře 2019 351 korun.

Cena nájmu průměrného bytu o výměře 60 m2 činila podle serveru Realitymix.cz v dubnu 19 880 korun. Nejdražší pronájmy jsou pak na Praze 1, kde dosahují v případě zmíněné výměry 26 302 korun. Nejlevněji je naopak na Praze 4, kde stejný byt stojí 18 576 korun. Nejlevnější nájmy v celé ČR jsou aktuálně v Ústí nad Labem, kde takový byt přijde na 8 017 korun.    

V hlavním městě je aktuálně velký nedostatek malých bytů. Nejžádanější jsou dispozice 2+kk. „Zájem je také o větší byty s parkovacím stáním. Například na Starém městě není výjimkou zaplatit za jedno stání částku přesahující pět milionů korun. Naopak jsme zaznamenali pokles zájmu o mezonetové byty,“ popisuje Andreas von Schlik z realitní kanceláře Engel & Völkers. Trvalý zájem o nájemní bydlení zatím netlumí ani rostoucí cena. V roce 2013 bylo spíše výjimkou platit více než 200 Kč/m2, v loňském roce byl již standard více než o stokorunu dražší.

V Praze je aktuálně výrazný převis poptávky nad nabídkou a na jeden inzerovaný byt se sejde během krátkého času větší množství zájemců. „Zpracování většího počtu nabídek může být pro individuálního pronajímatele příliš složité. Na druhou stranu realitní kancelář má dostatek proškolených zaměstnanců a klientovi v podstatě zařídí výběrové řízení. Díky tomu získá pronajímatel vyšší cenu,“ uvádí Andreas von Schlik s tím, že standardem by mělo být poskytnutí veškerého servisu včetně poradenství. Solidní realitní kanceláře dnes přitom nabízejí vstupní konzultaci zdarma i v případě, že se s pronajímatelem nakonec nedohodnou.

Realitní kanceláře často řeší s potenciálními pronajímateli otázku rekonstrukce. Ta může výslednou cenu postrčit směrem vzhůru. Je však nutné znát aktuální požadavky trhu, protože ty podléhají trendům. Vyplatí se tak investovat jen do vybavení nebo změn dispozic, které jsou na trhu aktuálně žádané. Zatímco u bytů střední kategorie je vhodná celková renovace včetně vybavení, které by ale mělo být co nejvíce nadčasové, u bytů vyšší cenové kategorie odborníci nedoporučují rekonstruovat kompletně a do detailů. „Bývá pravidlem, že movitější zákazník má svou pevnou představu, jak si byt vybaví, a tu hodlá realizovat sám,“ vysvětluje von Schlik.

Doporučujeme