Mnichov se stává evropským Silicon Valley

Bavorsko bylo vždy spojováno především se špičkovým automobilovým průmyslem. Ekonomika této spolkové země ale získává pověst také významného centra výzkumu a inovací mezinárodních technologických firem.

Stovky milionů eur zde do výzkumu, vývoje a rozvoje svých aktivit investují giganti jako Apple, Google, IBM nebo Amazon. Mnichov se pro tyto firmy stal klíčovou destinací v Evropě, ze které koordinují svůj postup na evropských trzích.

Ilustrační fotografie

Apple zde například buduje centrum na vývoj čipů a plánuje z Mnichova vytvořit jedno ze svých největších vývojových center na světě. Čím dál častěji bývá Mnichov označován za evropské Silicon Valley. Bavorská metropole se tak stává i pro české firmy a vědecké instituce v Evropě vstupní branou pro možné obchodování a kooperaci s předními americkými technologickými koncerny.

Apple působí v Německu od roku 1981, kdy otevřel první pobočku v Mnichově s 10 zaměstnanci, nyní má společnost v Německu více než 4 500 zaměstnanců. Mnichov je pro Apple v Evropě klíčovou destinací, má zde největší evropské vývojové centrum, které se má postupně stát i jedním z největších na světě. Za tímto účelem americká firma postupně vytváří vlastní kampus sestávající z několika kancelářských budov v atraktivní čtvrti Maxvorstadt poblíž hlavního nádraží v centru Mnichova.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Nejprve si tu Apple pronajal budovu „Karl“ na rohu ulic Karlstraße a Denisstraße, ve které pracuje 2000 osob. Na vedlejším pozemku si společnost dále pronajala kancelářský komplex „Lichthöfe“, jehož stavba se ještě dokončuje. Začátkem února Apple oznámil, že koupil od bavorského státu za 251 milionů eur pozemek o rozloze 7 200 metrů čtverečních na druhé straně ulice Denisstraße sahající až po ulici Seidlstraße.

Společnost zde sama postaví novou šestipatrovou budovu s kancelářemi a laboratořemi. Cena za výstavbu má dosáhnout výše 200 milionů eur, Apple tedy celkově pouze za tuto stavbu zaplatí skoro půl miliardy eur. Součástí kampusu je také nově pronajatá budova ve vedlejší ulici Marsstraße. Kampus se specializuje především na vývoj a design čipů. Apple plánuje v příštích šesti letech investovat ještě jednu miliardu eur na další rozvoj vývojového centra na čipy v Mnichově, celkově chce společnost v tomto odvětví v bavorské metropoli zaměstnat 2000 lidí.

Velké investice Applu vítá většina bavorských politiků. „Celosvětově úspěšná firma Apple sází na Mnichov – tuto šanci si nesmí Bavorsko nechat ujít,“ je přesvědčen Florian Ritter, rozpočtový expert frakce SPD v Bavorském zemském sněmu. Aktivity americké firmy oceňuje také Josef Zellmaier z frakce vládní strany CSU: „Apple vytváří v Mnichově vysoký počet perspektivních pracovních míst. V Německu neexistuje jiné město, které by bylo pro technologické firmy tak atraktivní jako Mnichov.“

Své zastoupení má v Mnichově i několik dalších předních amerických technologických společností. Google má pobočku v Mnichově od roku 2006. Momentálně firma staví také ve čtvrti Maxvorstadt novou kancelářskou budovu, která má doplnit komplex nové centrály v Arnulfparku. Celkově má v nové centrále pracovat 1500 zaměstnanců.

Ilustrační obrázek

IBM již před několika lety postavilo nový mrakodrap na severu Mnichova, ve kterém koncern zřídil jediné výzkumné centrum mimo USA se specializací na Internet věcí (IoT). Své hlavní sídlo v Německu má v Mnichově Microsoft, pracuje zde na 2000 lidí. Od roku 2016 se mnichovská centrála nachází ve vyhlášené čtvrti Schwabing. Také dominátor nákupu přes internet Amazon má v Mnichově své zastoupení, jedná se o největší pobočku společnosti v Německu s 2500 zaměstnanci.

Důvodem pro oblíbenost Mnichova u amerických technologických koncernů je především špičkové univerzitní prostředí. Z Technické univerzity v Mnichově (TUM) a Univerzity Ludvíka-Maximiliána (LMU) odchází každý rok mnoho kvalitních absolventů, kteří rádi zahájí svojí kariéru u Applu či Googlu. Americké společnosti také spolupracují s mnichovskými univerzitami na řadě výzkumných projektů.

Dále bavorská metropole disponuje vysokým počtem technologických startupů, vědeckých center a etablovaných průmyslových koncernů. Jedná se o velmi silný a v Německu jedinečný ekonomicko-technologický ekosystém. Vysoká životní úroveň a atraktivní poloha Mnichova nedaleko Alp jsou dalšími benefity práce v bavorské metropoli.

Díky vysokému počtu amerických technologických koncernů se Mnichov stává v Evropě i pro české firmy a vědecké instituce vstupní branou pro možné obchodování a spolupráci s těmito společnostmi. Blízkost Mnichova a podobná kultura tento proces ještě ulehčují. Vědecké instituce se mohou pokusit o participaci na výzkumu v oblastech internetu, softwarových systémů či hardwaru a součástek jako např. čipů. Pro české firmy jsou americké technologické společnosti možnými atraktivními obchodními partnery nebo odběrateli součástek do svých produktů. 

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Mnichově (Německo). Autoři: Petr Janoušek, ekonomický expert, Lukáš Opatrný, ekonomický konzul.

• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme