Modernizace estonského průmyslu přináší šance i českým firmám

S cílem vstoupit na nový trh a najít obchodní partnery přicestovalo do Tallinnu na dvoudenní návštěvu šest českých exportérů.

Ve čtvrtek 26. května 2022 se české firmy sešly k obchodním jednáním s vytipovanými estonskými protějšky v prostorách Estonské obchodní a průmyslové komory.

Ilustrační fotografie

Česká delegace zahrnovala firmy Alubra, G. M. Project, Logio, Metalimex, Mechanika Prostějov či Info Detective Agency, doprovázela je také členka Ústavu nových technologií a aplikované informatiky Technické univerzity v Liberci.

České firmy tak přivezly do Tallinnu expertízu v oblasti inženýrských služeb, nových materiálů, automatizace provozů, projektového řízení a algoritmizace ekonomických procesů. Cílem této multisektorové mise bylo představit obchodní příležitosti v Estonsku, nabídnout prostor k jednání o budoucí spolupráci, případně zprostředkovat kontakt na další estonské firmy skrze místní obchodní komoru.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Na zahájení dvoustranných firemních jednání 26. května 2022 vystoupili náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška, generální ředitel Estonské obchodní a průmyslové komory Mait Palts a ředitelka Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje Natálie Šitavancová.

Příležitosti pro české firmy totiž budou v příštích pěti letech v Estonsku velmi pestré: Hlavním tématem estonské ekonomiky do příštích let bude modernizace průmyslu, výstavba dopravní infrastruktury, digitalizace a další rozvoj sektoru služeb.

V Rižském zálivu vznikne 1700 km2 větrných farem. V hlavním městě začne fungovat supernemocnice za téměř pět set milionů euro. Další příležitosti se nabízejí v potravinářském, dopravním, strojírenském i farmaceutickém průmyslu.

Ostatně z pohledu Moravskoslezského kraje bude do budoucna nejzajímavější spolupráce s estonským regionem Ida-Virumaa, který se podobně jako český region bude muset vyrovnat s transformací svého těžkého průmyslu k více ekologickým formám výroby. Zde se totiž koncentrují energetický, strojírenský i chemický průmysl včetně dvou důležitých sektorů – zpracování ropných břidlic a výroby vzácných kovů a jejich oxidů.

Tyto provozy jsou ale silně neekologické a sektor se nevyhne restrukturalizaci. Náměstek Krkoška proto vyjádřil zájem s estonským regionem navázat bližší spolupráci a sdílet s estonskými partnery úspěšné české přístupy k zelené transformaci.

Delegace v rámci své cesty navštívila také Litvu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tallinnu (Estonsko). Autor: Petr Preclík, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Estonsko | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod | Software a ICT služby

Doporučujeme