Tradičně nejvíce se do země dovážejí stroje, hnojiva a krmiva, Irsko je navíc dlouhodobě stabilní a rostoucí trh členské země EU.
Program s názvem TAMS 3 (Targeted Agricultural Modernisation Scheme), který spravuje irské Ministerstvo pro zemědělství, potravinářství a mořské záležitosti, podporuje výstavbu nových zemědělských budov, rekonstrukce stávající infrastruktury a nákup moderních technologií a strojů. Individuální farmy mohou získat podporu až do výše 90 tisíc eur, zatímco družstva mohou čerpat až 160 tisíc eur. Ekologičtí zemědělci mají nárok na zvýhodněnou míru podpory až 60 % z uznatelných nákladů.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
Irští zemědělci navyšují investice do udržitelných technologií, automatizace a precizního zemědělství. Českým firmám tak vzniká příležitost nabídnout svá řešení v oblasti ekologických technologií, strojů nebo inovativních stavebních řešení. Mimo jednotlivé farmy hrají v oblasti zemědělské a potravinářské produkce hlavní roli společnosti, jako jsou Dairygold, Glanbia, Kerry Group, Arrabawn. Výhodnou by také mohla být spolupráce s místními osvědčenými distributory zemědělských strojů, kam patří třeba Kelly’s nebo IAM. Místní zemědělci jsou často těmto firmám velmi loajální, a právě skrze ně se často realizují i větší nákupy.
Zemědělský sektor v Irsku je jedním z klíčových pilířů národní ekonomiky, s hodnotou přesahující 10 mld. eur ročně. Irsko je známé zejména svým mléčným a masným průmyslem, přičemž v roce 2024 dosáhl vývoz agropotravinářských produktů 16,3 mld. eur. Hlavními exportními trhy jsou Velká Británie, země EU, Spojené státy a Čína.
Loni činil dovoz zemědělských produktů a technologií do Irska přibližně 9,5 mld. eur. Nejvíce se dovážejí stroje, hnojiva a krmiva. Dovoz agropotravinářských produktů i agrotechnologií je na vzestupu, a irský trh tak představuje stabilní a perspektivní destinaci pro vývozce z Česka.