Modernizace maďarské elektroenergetické sítě

Maďarské ministerstvo energetiky zahájí v červnu 2023 finanční podporu pro výstavbu zařízení na skladování elektrické energie.

O finanční podporu budou moci žádat provozovatelé elektroenergetických soustav a distribuční společnosti. Celkově je na podporu výstavby energetických úložišť vyčleněno 58 mld. HUF (cca 3,7 mld. CZK).

Ilustrační fotografie

Cílem ministerstva je vybudovat do května 2025 úložiště energie o celkové kapacitě 146 MWh. Zároveň s tím je připravována i finanční podpora pro výstavbu energetických úložišť i pro další společnosti, na kterou by měl být alokován podobný objem finančních prostředků.

Rozvoj energetických úložišť by měl přispět k dalšímu rozvoji solární energetiky, který byl dočasně omezen na podzim minulého roku v reakci na rychlé tempo růstu instalované kapacity. V současné době je v Maďarsku nainstalováno cca 4750 MW kapacity solárních elektráren, přičemž jen během minulého roku bylo nainstalováno 1100 MW nové kapacity. Díky rozvoji solární energetiky již na začátku května tohoto roku dokonce údajně nastala chvíle, kdy veškerá maďarská spotřeba elektřiny byla pokryta výrobou z nefosilních zdrojů.

ExportMag.cz: Ve světě vznikne síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi

Rozvoji solární energetiky by měly pomoci i naplánované investice do modernizace elektroenergetických sítí. Maďarský energetický regulační úřad schválil na začátku roku modernizační plán operátorovi maďarské přenosové elektroenergetické soustavy společnosti MAVIR. V rámci tohoto plánu by mělo dojít během příštích čtyř let k modernizaci sítě v hodnotě cca 400 mld. HUF (cca 25 mld. CZK), kdy součástí má být i výstavba a modernizace elektrických rozvoden či výstavba nových linií vysokonapěťového elektrického vedení. Investice do modernizace elektroenergetických sítí ohlásily i společnosti provozující distribuční soustavy elektrické energie.

Rozvoj maďarské přenosové soustavy je i příležitostí pro české firmy. Českou stopu lze nalézt již nyní, neboť na posilování elektroenergetické soustavy se aktivně podílí i maďarská pobočka české firmy I&C Energo. Maďarská pobočka české firmy Moram CZ pak nedávno podepsala kontrakt s firmou E.ON Hungária na dodávku zařízení a strojů pro pokládku a zatahování kabelů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Budapešti (Maďarsko). Autor: Petr Michálek.

• Teritorium: Evropa | Maďarsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme