Modernizace řeckých ozbrojených sil je příležitostí pro české firmy

Řecko masivně investuje do modernizace výzbroje. O zakázky se uchází také představitelé českého obranného průmyslu.

Ke zviditelnění českých firem na řeckém trhu a zvýšení jejich šance na úspěch přispěla oficiální účast ČR na 2. ročníku mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky DEFEA 2023, který proběhl v Athénách ve dnech 9.–11. května 2023.

Ilustrační fotografie

Řecko, které leží v neklidném cípu jihovýchodní Evropy na rozhraní tří světadílů, tradičně vynakládá značné prostředky na svoji obranu a drží se nad hranicí 2 % HDP stanovenou závazkem členských států NATO. Desetiletá fiskální a hospodářská krize, kterou prošlo v letech 2009–2018, si však vynutila rozsáhlé škrty státních výdajů včetně výdajů na obranu. Od roku 2019, kdy se ekonomická situace země stabilizovala, bylo proto Řecko nuceno zahájit modernizaci výzbroje.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Podle výroční zprávy Severoatlantické Aliance utratilo Řecko v roce 2022 na obranu 7,4 miliard eur, což je více než do té doby rekordních 6,7 miliardy eur v roce 2021. Tato částka reprezentovala 3,54 % HDP a stejně jako v roce 2021 (3,7 % HDP) bylo Řecko v NATO šampionem. Z této částky směřovalo na výzbroj 45,33 % (oproti 37,24 % v roce 2021). Státní rozpočet na rok 2023 vyčleňuje na výdaje ministerstvu obrany částku 5,7 mld. eur.

Aktivní jsou firmy ze zemí jako Francie, které dodají Řecku stihačky Rafale a fregaty Belharra, Spojené státy americké, odkud jsou mimo jiné bojové letouny F-16, které budou upgradovány, a s nimiž jedná Řecko o dodávce F-35, nebo Izrael, jenž v roce 2020 uzavřel s Řeckem mezivládní dohodu o dodávkách obranného materiálu a služeb a letos v květnu byl stvrzen prodej řecké společnosti Intracom Defense (IDE) izraelské Israel Aerospace Industries. Očekává se však celá řada dalších, pro obranu země neméně významných zakázek. Uchází se o ně také české firmy.

České firmy se představily v Řecku

Oslovit řecké ministerstvo obrany s nabídkou určenou pro ozbrojené síly není snadné. S cílem podpořit povědomí o českých výrobcích a technologiích z oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu a umožnit českým výrobcům navázat kontakty byla letos Ministerstvem průmyslu a obchodu zorganizována oficiální česká expozice na 2. ročníku mezinárodního veletrhu DEFEA – Defence Exhibition Athens 2023.

Na oficiálním stánku České republiky se prezentovalo jedenáct významných představitelů českého obranného průmyslu jako Aero Vodochody, které v Řecku nabízí svůj cvičný proudový letoun L-39NG, odborník na pasivní sledovací systémy ERA, dodavatel ochranných masek a filtračních zařízení AVEC, výrobce výbušnin Explosia, výrobce leteckých motorů PBS Velká Bíteš, společnost SVOS s obrněným vozidlem Mars, výrobci systémů pro obranu v elektronické válce JISR InstituteSpaceKnow, odborník na výcvik Bowenite či nováček Rescue Trailer. Na rozsáhlých samostatných stáncích se představily společnost Colt CZ a firmy z holdingu Czechoslovak Group (CSG), zejména Tatra Trucks, která na veletrhu ukázala své nové špičkové vozidlo Tatra Phoenix.

Česká republika na DEFEA 2023 ukázala, že má co nabídnout. Lze doufat, že české firmy zaujaly a získané kontakty jim pootevřou dveře k řeckým zakázkám pro ozbrojené síly.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Athénách (Řecko). Autorky: Martina Kapounová, ekonomická diplomatka, Jitka Chromcová, ekonomická specialistka.

• Teritorium: Evropa | Řecko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obranný průmysl

Doporučujeme