Modletická firma Sopo vyrábí komponenty nejen pro formule 1

Česká firma Sopo vyrábí elektromotory pro vozy formule 1 nebo technologické obry Miele nebo Schneider Electric. A staví novou zděnou továrnu za 130 milionů.

Výroba elektromotorů ve firmě Sopo, autor: Martin Pinkas/EuroKrátce před Vánocemi 2016 přišel do modletické firmy Sopo e-mail, o kterém majitel a zakladatel Vladimír Olmr netušil, jestli jde o omyl, nebo o vtip.

Vývojáři jezdecké stáje formule 1 se firmy, která začínala v garáži a ještě několik týdnů bude vyrábět v bývalém kravíně, ptali, zda je schopna vyvinout nový a výkonnější typ elektromotoru pro závodní monoposty.

Brzy se vyjasnilo, že o omyl nejde. „Našli si nás na webových stránkách. Hledali někoho, kdo by jim pomohl s vinutím, že by se přijeli podívat. Tak jsme se tomu smáli, že přiletí a zase odletí,“ vypráví Olmr v zasedačce společnosti o dvou stovkách zaměstnanců. Jenže konstruktéři nejenže přijeli, ale zase se vrátili. A to hned několikrát. Spolu s vývojáři Sopa postupně vyvinuli to, co pro rychlé vozy potřebovali, tedy elektromotory účinnější, než byla jejich předchozí verze.

Převzato z týdeníku Euro, Autor: Jan Brož, foto: Martin Pinkas.
• Oblasti podnikání: Elektronika a elektrotechnika