Módní návrhářky a skláři okouzlili Mumbaí

Současný český design se představil na týdnu módy pořádaném v Mumbaí největším indickým vydavatelstvím Times Group pod názvem Bombay Times Fashion Week. Módní kolekce předních českých návrhářek Beaty Rajské a Aranky Slavíkové zahájila 13. března třídenní program přehlídek.

Doplnil je pak příběh českého skla vyprávěný renomovanými českými sklářskými společnostmi, designéry a umělci na doprovodné reprezentativní výstavě ručně vyráběného dekorativního skla. Představení českého designu bylo částečně financováno z prostředků MZV ČR v rámci programu na podporu ekonomické diplomacie – PROPED.

Modely šatů českých návrhářek pro show, na kterou byla Česká republika přizvána jako partnerská země, byly ušity s využitím skleněných křišťálových komponentů. Do nádherných šatů vesměs inspirovaných hollywoodskými a světovými filmovými hvězdami, se oblékly nejen modelky, ale také vítězky soutěží krásy v Indii.

Beata Rajská do Indie přivezla kolekci šatů nazvanou „Woman Icon 2020“ a poslední model její přehlídky předvedla Adline Castelino, vítězka soutěže krásy LIVA Miss Diva Universe. Módní show Aranky Slavíkové byla vytvořena ve spolupráci s Preciosou a její přehlídku uzavírala Shivani Jadhav držitelka titulu Femina Miss Grand India.

Českou módní přehlídku zahájil krátký videospot „Česko tvoří skvělí lidé“ a před každou módní přehlídkou bylo v průběhu všech tří dnů současně promítáno video věnované krásám hlavního města Prahy. Závěr české módní přehlídky se stal příležitostí ke společnému poděkování přítomným hostům, k němuž byl módními návrhářkami na přehlídkové molo přizván rovněž velvyslanec Milan Hovorka a spolu s ním honorární konzulka České republiky v Mumbaí paní Rashmi Jolly.

Módní návrhářky Beata Rajská a Aranka Slavíková spolu s velvyslancem Milanem Hovorkou a honorární konzulkou Rashmi Jolly pak za účasti vítězek soutěží krásy Adline Castelino a Shivani Jadhav absolvovali tiskovou konferenci pro Bombay Times a další indická média. Setkání s novináři velvyslanec využil k vyzdvihnutí české účasti na týdnu módy také formou reprezentativní výstavy českého sklářství.

Třídenní program se stal vynikající příležitostí představit nejen modely šatů s křišťálovými komponenty od Preciosy, ale i české dekorativní sklo. Šanci vystavit své originální sklářské výtvory využil zejména Jiří Pačinek, přední český sklářský umělec. Ostatně jeho exponáty vzbudily mimořádné nadšení indických návštěvníků. Velkou kolekci skla inspirovaného stylem art deco představil během týdne módy osobně Robert Halama, majitel společnosti Halama Original Czech Art Crystal.

Tvůrce exkluzivního do hloubky broušeného českého křišťálu Ladislav Ševčík ml. pak indickým návštěvníkům detailně vysvětloval, v čem spočívá unikátnost skleněných exponátů firmy Ladislav Ševčík Bohemia Crystal. Sklářská společnost Preciosa se na akci prezentovala křišťálovými komponenty, které ozdobily zejména kolekci Aranky Slavíkové. Další velkou českou sklářskou společností, která byla na výstavě zastoupena byl Moser.

Návštěvníci výstavy byli doslova uneseni velkými barevnými vázami vyrobenými sklárnou Moser podle návrhů Jiřího Šuhájka. Společnost Clartés Bohemia zastoupená obchodním ředitelem Milanem Špillerem, do Indie přivezla ručně vyráběné vázy, mísy a nápojové sady z kolekce Bobbles. Originální český sklářský design pak na výstavě představil také Jaroslav Svoboda, jehož sklárna Jaroslav Svoboda AGS se vystavovala zejména barevné hutní sklo. Výtvarník Bohumil Eliáš na výstavě představil své umělecké plastiky z malovaných a lepených skleněných desek a významně tak rozšířil škálu sklářských exponátů.

Českou účast na týdnu módy finančně podpořil Český a moravský sklářský klastr, zastoupený předsedou spolku Daliborem Šilhavým. Sklářská výstava byla současně využita k uskutečnění schůzek českých firem s indickými obchodními partnery. Ve spolupráci se zahraniční kanceláří CzechTrade v Mumbaí a s honorárním konzulátem se podařilo realizovat celou řadu přínosných obchodních jednání.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Dillí (Indie). Autor: Milan Touš, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Česká republika | Indie
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme