Moldavsko čeká propad exportu vína až o polovinu

Pandemie koronaviru nepříznivě ovlivňuje odvětví pěstování a výroby vína po celém světě. A Moldavsko není výjimkou. Svědčí o tom i nejnovější odhady propadu produkce.

Podle Národní agentury pro hrozny a víno se vývoz moldavských vinařských produktů letos může ve srovnání s rokem 2019 snížit o 30–50 %. Statistiky uvádějí, že se vývoz vinařských produktů z Moldavska již letos v březnu snížil v porovnání se stejným obdobím roku 2019 o 9 %.

Mezi hlavní důvody očekávaného poklesu patří logistická omezení způsobená karanténními opatřeními, snížená poptávka na tradičních trzích a odklad nebo zrušení akcí na propagaci vína. Pandemie bohužel přichází v době, kdy se moldavské vinařství teprve začalo pomalu vymaňovat ze systémové krize, vyvolané zejména několika ruskými zákazy dovozu moldavských vinařských produktů v minulosti.

O pozvolném zlepšování celého odvětví svědčí i čísla za loňský rok.  V roce 2019 dosáhlo Moldavsko navzdory nadprodukci vína ve světě dobrých výsledků ve vývozu vína i v počtu získaných ocenění. Celkový objem prodaného vína na zahraničních trzích vzrostl loni o 10 % oproti roku 2018, vinaři dokázali v zahraničí prodat 80 % vyrobeného vína, a to v 71 zemích. O pětinu se zvýšily také příjmy z vývozu destilátů.

Loni vyvezlo Moldavsko vína v lahvích v hodnotě 80 mil. USD, což představuje roční nárůst o 9 %. Objem vyváženého nebaleného vína dosáhla hodnoty 58 mil. USD, což je nárůst o 3 % oproti roku 2018. Hlavním cílem vývozu moldavských lahvových vín bylo Rumunsko, Polsko a Rusko. Hlavní destinace pro vývoz nebaleného vína jsou Bělorusko, Gruzie, Rusko, Británie, Česká republika, Rumunsko, Německo, Ukrajina, Čína a Itálie.

Vinařství vytvářejí pracovní místa

V případě Moldavska hraje pěstování a výroba vína důležitou roli ve vytváření pracovních míst ve venkovských oblastech. Podle údajů vinařského registru je v Moldavsku registrováno 36 500 majitelů vinic a 199 oficiálních producentů vína, téměř 70 % z nich má své vlastní vinice. Celková rozloha vinic v Moldavsku je 124 000 hektarů. Z toho je prozatím 50 200 hektarů ve vinařském registru zapsáno.

Loni vinaři do pěstování a výroby vína investovali v přepočtu více než 31 mil. USD. Téměř pětina těchto investic byla pokryta státem ze Státního dotačního fondu, z této částky bylo 1,4 mil. USD vloženo do modernizace vinařství, 13,5 mil. USD do výsadby nových a vykořeňování starých vinic.

V posledních letech vinaři stále více vyrábějí vína s chráněným zeměpisným označením (IGP), prudký nárůst o 40 % byl v roce 2019 zaznamenán v sektorů šumivého vína s chráněným zeměpisným označením. K takovému nárůstu přispěl i registr vinohradů a vína, jehož založení v Moldavsku financovala Česká rozvojová agentura v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR, a to v partnerství s americkou rozvojovou agenturou USAID.

Podle údajů Národního úřadu pro hrozny a víno získala loni lahvová vína vyrobená v Moldavsku 842 ocenění na 43 specializovaných mezinárodních soutěžích. 61 moldavských vinařství tak získalo ocenění od zahraničních porot, vůdcem v počtu ocenění zůstává vinařství Fautor s rekordním počtem 124 obdržených medailí. Následují vinařství Purcari a Chateau Vartely a Cricova, které si udržují svou pozici, mezi vítězi se ale objevila i nová vinařství jako Imperial Vin, Aurelius Winery, Chateau Cristi a Suvorov Vin.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kišiněvě (Moldavsko). Autorka: Kateřina Šilhánová, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Moldavsko
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme