Moravské lihovarníky zlákala Čína, poprvé tam dovezli své destiláty

Trojka tuzemského trhu s lihovinami Palírna U Zeleného stromu posiluje v exportu. Pronikla na čínský trh, kam letos v květnu a červenci vyvezla několik kontejnerů destilátů. V zásilce převažovala Stará žitná myslivecká. Hodnotu zakázek společnost neuvedla.Výrobce lihovin si od své čínské expanze slibuje příliv nových zákazníků. „Tento obrovský trh má velký potenciál,“ uvedla exportní manažerka společnosti Martina Ďásková. Podobně o čínském trhu mluví hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Čína je nejlidnatější zemí světa s rostoucí kupní sílou. Z tohoto pohledu je zajímavá pro každého podnikatele, který myslí ve velkém,“ říká. Palírna nyní vyváží dvanáct procent produkce. Její záběr sahá od Austrálie přes Rusko až po Kanadu či Mexiko.

Na čínský trh se podniku podařilo proniknout za pouhých pár měsíců. Připisuje to účasti na veletrzích. V březnu se účastnila veletrhu 100th China Food and Drinks Fair 2019 v Čcheng-tu na jihozápadě Číny a v červnu veletrhu China International Food Exhibition & Import Food Exhibition v Kantonu na jihu Číny.

Další vývoj na čínském trhu nechce ředitel společnosti Pavel Kadlec předvídat. „Spekulovat, jak tamní trh bude reagovat, je předčasné. Značky, které jsme představili, sklidily úspěch u lidí z branže a věříme, že si postupně najdou své konzumenty,“ uvedl.

Čínský trh lihovin je podle ekonoma Křečka náročný. „Jsou na něj uvalovány speciální daně a podléhá důkladnější kontrole,“ uvedl. Přesto vývoz českých lihovin do Číny poslední čtyři roky roste, loni dosáhl osmi milionů korun a jen za první letošní pololetí překročil deset milionů korun.

Prostějovská palírna, jež loni zvýšila tržby o 4,4 procenta na 550 milionů korun, je podle Unie výrobců a dovozců lihovin ČR trojkou tuzemského trhu. Prvenství patří společnosti Stock Plzeň-Božkov, která tvoří kolem čtyřiceti procent trhu. Na druhé příčce je Jan Becher–Karlovarská Becherovka. Co se týče výroby lihovin v Česku, je podle unie první Stock Plzeň-Božkov a druhá Palírna U Zeleného stromu.

Palírna U Zeleného stromu vznikla v roce 2011 sloučením společností Granette a Starorežná Prostějov. V roce 2012 firma dokončila přesun výroby likérů z Ústí nad Labem do Prostějova, kde už pět století funguje Palírna U Zeleného stromu. Firma vyrábí například značky Blend 42 Vodka, Hanácká vodka nebo Stará myslivecká.

Převzato z webu E15.cz. Autorka: Barbora Pánková

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl | Služby

Doporučujeme