Moravskoslezký akcelerační program Green Light na Startup Show oslavil 10 let

Porota složená z absolventů programu Green Light ocenila projekt Little Luko a jejich farmu s mikrozeleninou a projekt Walder.Tech zabývající se bezdotykovým osvětlením skříní a kuchyňských linek.

10 let podpory podnikání v Moravskoslezském kraji oslavil program Green Light na jubilejní Startup Show v aule VŠB-TUO.

Green Light je akcelerační program na podporu podnikání. | VŠB-TUO

Akcelerační program podporující startupy a začínající podnikatele má mezi absolventy i středoškoláky, a proto Startup Show navazovala na dopolední program určený právě pro ZŠ a SŠ Den Zlepši si techniku. Proběhlo zde 5 odborných diskusí u kulatých stolů na témata podpory podnikavosti studentů, zájmu o techniku nebo podnikání žen.

„Kulatý stůl se velmi vydařil, diskuse byla velmi zajímavá, nebyla to žádná klišé a obvyklé fráze. Závěry, ke kterým jsme dospěli, jsou hodně zajímavé a myslím, že nás mohou posunout dál,“ dodává Renáta Valerie Nešporek, mentorka a fundraiserka programu Green Light.

Slavnostní odpoledne zahájilo vystoupení SaxOffOn, na které navázal Veletrh startupů, workshop, beseda Jana Jůzla a jeho hostů o tom, že podnikání přináší i řadu překážek a fuckupů. Neméně zajímavá byla i beseda Sary Polak o lidech a umělé inteligenci. Moderování se i letos zhostil Lukáš Ščurek, známý jako DJ Lowa.

Proběhlo 5 odborných diskusí u kulatých stolů na témata podpory podnikavosti studentů, zájmu o techniku nebo podnikání žen | VŠB-TUO

Hlavní cenu 100 000,- Kč věnoval Moravskoslezský kraj Renému Lukošovi za jeho farmu Little Luko na 100 % bio mikrozeleninu pěstovanou po celý rok. Cenu rektora VŠB – Technické univerzity Ostrava získal společně s 50 000,- Kč odměnou projekt Dominika Waldera a jeho bezkontaktní osvětlení pro skříně, šuplíky a kuchyňské linky.

„Náš projekt se hodně posunul právě díky Green Lightu. Měli jsme problém s certifikací a na tom jsme se zasekli, ale hned první týden v akcelerátoru nám sehnali člověka, který se tím zabývá, vyřešili jsme to a mohli jsme jít dál,” vysvětluje Dominik Walder, CEO projektu Walder.Tech. Mezi pět projektů, které se publiku představili patří i Twistlamp s designovými lampičkami, Bylinky do schránky a bezpečnostní světelný náramek pro cyklisty SeeMe.

„Všem mladým lidem, kteří se rozhodli svůj podnikatelský nápad představit a udělat maximum pro jeho realizaci, držím palce. Právě tato odvážná nastupující generace bude brzy formovat náš region a významně ovlivňovat jeho další směřování. Moravskoslezský kraj prochází transformací směrem od těžkého průmyslu k inovacím a nejnovějším technologiím. A právě akce jako Green Light naši vizi posilují. Gratuluji nejen oceněným, ale všem účastníkům. Jejich náboje a odhodlání se velmi vážím,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který se akce osobně zúčastnil a předal jedno z ocenění.

Program je realizován díky podpoře Moravskoslezského kraje a mnoha dalších podporovatelů | VŠB-TUO

Green Light je akcelerační program na podporu podnikání. Za deset let se do něj přihlásilo již 484 projektů a samotou Startup Show absolvovalo 75 z nich a přes 67 % účastníků akcelerátoru stále podniká. Organizátorem programu Green Light je Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Program je realizován díky podpoře Moravskoslezského kraje a mnoha dalších podporovatelů.  

Všechny projekty najdete na webu Green Light.

• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme