Morová rána: Čína zlikviduje 200 milionů prasat, maso podraží i v Evropě

Čína nezvládá dostat pod kontrolu šíření prasečího moru. Drobní chovatelé na venkově často nemoc neoznámí, proto se výskyt nemoci rozšiřuje.Banka Rabobank odhadla, že do konce tohoto roku v komunistické zemi uhyne nebo bude nuceně poraženo 200 milionů prasat, tedy každé třetí zvíře. Bude to mít vliv na světové ceny vepřového, potažmo i dalších druhů masa.

Rok prasete v čínské tradici znamená rok blahobytu a radosti. V tomto roce ale tato zvířata přinášejí zejména obavy. Už od minulého roku se zemí šíří nebezpečný virus prasečího moru.

Nemoc se nedaří čínské vládě dostat pod kontrolu, i když už bylo poraženo více než 1,2 milionu kusů. Následky mohou být pro čínské zemědělce doslova katastrofální.

Analýza nizozemské banky Rabobank, jež se specializuje na poskytování úvěrů zemědělskému sektoru, varovala, že do konce tohoto roku může být v důsledku moru poraženo až 200 milionů prasat, což je zhruba třetina čínského stavu.

Produkce čínského vepřového se tak propadne o 30 procent. Trh s vepřovým masem loni v Číně dosáhl hodnoty 128 miliard dolarů (2,9 bilionu korun), vepřové je v zemi čínského draka nejoblíbenějším masem. Propad domácí produkce bude znamenat tlak na cenu vepřového masa po celém světě, včetně Evropy.
 
„Mnohé místní úřady zatajují čísla nakažených prasat a neoznamují nové případy. Zemědělci panikaří,“ vysvětlil pekingský reportér týdeníku Die Zeit, proč se nedaří počty nakažených prasat snižovat. V případě nákazy je totiž zakázáno z celé provincie vyvážet vepřové. Trh je navíc velmi roztříštěný, na venkově chová prase prakticky každý.

Zvýšená poptávka Číny po vepřovém mase se už projevuje také v Německu. Firmy, jež mají povolení vyvážet vepřové maso do největší asijské ekonomiky, zaznamenávají vyšší zájem zejména po vepřových hlavách, uších a dalších vnitřnostech, jež nejsou v Evropě tolik ceněné. A ceny rostou. Od začátku roku o 30 procent. V samotné Číně může vepřové maso zdražit do konce roku o 70 procent. Pro evropské exportéry je rozšíření afrického moru dobrou zprávou, pro spotřebitele nikoliv.

Ekonom Lukáš Kovanda zdůraznil, že zvyšování ceny vepřového se promítne i do cen ostatních druhů mas, zejména hovězího.

„Mor postihuje globální trh s vepřovým masem jako tsunami,“ uvedl Nicolas Stöckert, jenž v Šanghaji zastupuje německé dovozce masa. Nemoc se šíří zejména v krmivu, které bylo kontaminováno vepřovým masem. Často na tisíce kilometrů. Mor prasat se rozšiřuje také v sousedním Vietnamu, Kambodži a nejvyšší stupeň nebezpečí hlásí i Thajsko, jež je druhým největším asijským producentem vepřového masa.

Současná epidemie „prasečí eboly“ se stává největší epidemií afrického moru prasat v lidských dějinách. „Neznáme způsob, jak nemoc zastavit,“ postěžoval si epidemiolog z hongkongské univerzity Dirk Pfeiffer. Hrozí reálné riziko, že se mor rozšíří po celé jihovýchodní Asii. Tlak na ceny masa z Evropy nebo Ameriky bude stále růst.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: František Novák

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme