Mosambik spustil platformu E-visa

U příležitosti zahájení XXXII. koordinační rady mosambického ministerstva vnitra oznámil prezident Nyusi dne 5. prosince 2022 spuštění tolik očekávané platformy e-Visa.

Platforma je online vízový aplikační systém, který slibuje usnadnění předběžného schvalování vybraných typů víz.

Ilustrační fotografie

Podle prezentace mohou cestující, kteří chtějí získat vybrané typy víz, konkrétně hraniční vízum, vízum pro posádku, sportovní a kulturní vízum, vízum pro humanitární pomoc, obchodní vízum, investiční vízum a turistické vízum, žádat přímo na místě.

Žadatel musí vyplnit formulář a nahrát požadované dokumenty podle typu víza, o které žádá, a odeslat žádost, aby dostal odpověď do 5 pracovních dnů. Odpověď v případě schválení přijde e-mailem ve formátu PDF s čárovým kódem, který si přečte imigrační úředník na hranicích, kde bude po zaplacení příslušného poplatku vytištěno fyzické vízum a připojeno k cestovnímu pasu.

Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

E-Visa je součástí opatření 13 PAE, ekonomického stimulačního balíčku, který prezident zahájil loni v srpnu. Cílem opatření je zlepšit podnikatelské prostředí Mosambiku a zároveň zvýšit konkurenceschopnost země při přitahování přímých zahraničních investic, volného času a obchodní turistiky.

Druhá část opatření přinese v nadcházejících měsících přidání občanů vybraných zemí s nízkým rizikem imigrace na mosambický seznam osvobozených od vízové povinnosti. Opatření také udělí investiční víza s delší dobou platnosti cizincům, kteří mají investice v Mosambiku. Očekává se, že platforma e-Visa přispěje k počtu návštěvníků vstupujících do země.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika).

• Teritorium: Afrika | Mosambik | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme