Možnosti posílení obchodu mezi Českou republikou a Pákistánem

Politické konzultace mezi Českem a Pákistánem, které se konaly 2. května 2023 v Islámábádu, potvrdily společný zájem na pokračování a rozvoji spolupráce, zejména při hledání cest k posílení vzájemného obchodu.

Deváté kolo bilaterálních konzultací vedli náměstek ministra zahraničních věcí ČR Jiří Kozák a pákistánský náměstek státního tajemníka pro Evropu velvyslanec Muhammad Saleem.

Ilustrační fotografie

Diskuze o všech důležitých tématech spolupráce zahrnovala politické vztahy, obchod a investice, obranu, vysoké školství, kulturu a cestovní ruch, konzulární a vízové otázky a stav bilaterálních dohod.

Podstatná část jednání se týkala spolupráce v mezinárodních organizacích a při řešení globálních problémů, zejména změny klimatu, a vztahů mezi EU a Pákistánem. Blížící se podpis Dohody o hospodářské spolupráci byl přivítán jako impuls k posílení obchodní výměny. Také plánované první zasedání Společného výboru pro obranný průmysl a logistiku by mělo usnadnit spolupráci v příslušných oblastech.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Po konzultacích následovalo setkání české delegace s velvyslancem Syrusem Sajjadem Qazim, zástupcem státního tajemníka, a Mohsinem Dawarem, předsedou zahraničního výboru Národního shromáždění. Diskuze se zaměřila na regionální bezpečnost, Afghánistán a ruskou agresi vůči Ukrajině. Mohsin Dawar ocenil přínos zpravodajství v Praze sídlícího Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda v paštšině, zaměřeného na kmenová území západního Pákistánu.

Před odjezdem z Islámábádu se náměstek Kozák zúčastnil slavnostního spuštění online verze souboru České a pákistánské hrdinky, společného projektu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity a National College of Arts Lahore, který zobrazuje významné ženy historie a současnosti obou zemí.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Islámábádu (Pákistán).

• Teritorium: Asie | Pákistán | Zahraničí

Doporučujeme