MPO chce podpořit čipový průmysl, navrhuje investiční pobídku pro americkou firmu

Rozšíření výroby čipů ve spolupráci s českými podniky a posílení konkurenceschopnosti českého průmyslu a technologického rozvoje země. To je záměr plánované investiční pobídky pro významného amerického výrobce polovodičů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje investiční pobídku pro americkou polovodičovou společnost On Semiconductor, která se specializuje na čipy v oblasti energetiky a elektromobility. Návrh na přidělení investiční pobídky resort vložil do meziresortního připomínkového řízení. Rozhodovat o ní bude následně vláda.

Ilustrační fotografie

Snižme závislost na dovozu čipů

„Čipy tvoří základ mnoha výrobků, bez kterých si naše životy nedovedeme představit. Je třeba si uvědomit, že právě čipy budou součástí moderního světa. Investice společnosti Onsemi je důležitým krokem k posílení českého čipového odvětví, které je zásadní pro budoucí rozvoj v oblasti energetiky či elektromobility. Rozvoj polovodičů je pro Česko klíčová záležitost, díky které se sníží závislost na dovozu čipů,“ sděluje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

„Tato investice otevře nové příležitosti pro české podniky, posílí konkurenceschopnost naší ekonomiky a podpoří inovace a technologický pokrok. Spolupráce umožní sdílení nejmodernějších technologií a know-how mezi českými firmami a Onsemi,“ doplňuje ministr.

Význam čipů poroste. Z Česka může jejich výroba udělat ekonomického lídra

Investice do výroby čipů ve spolupráci s Onsemi povede také k vytvoření nových pracovních míst. To podle MPO poskytne příležitosti pro místní odborníky a přiláká talenty z celého světa, kteří budou spolupracovat na vývoji a výrobě.

Firma už působí v Rožnově, může rozšířit výrobu

Americká firma je jedním z největších výrobců čipů na světě, který již nyní působí v Rožnově pod Radhoštěm. Zmiňovaná investice se tedy týká především rozšíření výroby.

„Jde o první výsledek spolupráce s firmou Onsemi. Poprvé jsem se s jejím vedením sešel na zahraniční cestě ve Spojených státech amerických, následovalo setkání v Praze. Spolupráce zvýší stabilitu průmyslu a sníží riziko nedostupnosti čipů v případě globálních dodavatelských problémů,“ popisuje Jozef Síkela, který věří, že se bude spolupráce dále rozšiřovat.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje veřejnou podporu, která by zahrnovala slevu na dani z příjmů a hmotnou podporu pořízení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku. Navrhovaná investiční pobídka činí 22,53 % způsobilých nákladů, tedy částku 546 milionů korun. 

Stovky milionů do státní kasy

„Tato investice s vysokou přidanou hodnotou by měla do deseti let přinést do státní kasy přes 814 milionů korun, což jasně převyšuje vynaložené náklady,“ vysvětluje ministr.

Během českého předsednictví se podařilo dosáhnout společné pozice evropské sedmadvacítky k návrhu Aktu o čipech. Ten pomůže zabránit nedostatku čipů pro klíčové sektory jako jsou autoprůmysl, zdravotnictví či energetika. Akt je další příležitostí pro firmy, podpoří příliv investic do výzkumu i výroby a pomůže přilákat nové talenty. „Právě Akt o čipech, který se nám podařilo loni vyjednat, může nejen České republice pomoci se získáváním investic,“ dodává ministr.

Čipy jsou strategickým průmyslovým odvětvím, které generuje vysokou přidanou hodnotu. Firma Onsemi se specializuje na širokou škálu čipů pro různá odvětví, její polovodiče jsou navrženy tak, aby minimalizovaly spotřebu energie a optimalizovaly výkon a spotřebu energie v závislosti na aktuálních požadavcích. 

Firma Onsemi se chce do letošního září také rozhodnout, zda v Česku investuje dvě miliardy dolarů do rozšíření výroby v Rožnově pod Radhoštěm.

• Oblasti podnikání: Elektronika a elektrotechnika

Doporučujeme