MPO: Kybernetická bezpečnost sítí 5G je prioritou

Kybernetická bezpečnost sítí nové generace je pro stát absolutní prioritou.  Zaznělo to na semináři, který pod hlavičkou 5G Aliance uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Podpora digitalizace, která zahrnuje i kybernetickou bezpečnost, je součástí Inovační strategie ČR 2019 – 2030.

Odborné diskuse o kybernetické bezpečnosti sítí 5G se zúčastnili zástupci státní správy, akademické sféry i soukromého sektoru.

Na mnoha jednáních se zahraničními partnery slyším, že oceňují práci, kterou dělá Česká republika pro rozvoj kybernetické bezpečnosti. Ať už je to ve spolupráci na evropské sadě doporučení pro 5G (tzv. 5G Toolboxu), či například v podpoře zapojení umělé inteligence do zajištění vyšší úrovně bezpečnosti občanů. Vítají to jak naši partneři v Evropě, tak i v USA,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

5G strategie na postupu

Jsme rádi, že se nám daří naplňovat mnoho bodů z naší 5G strategie, kterou v lednu schválila vláda. Posunuly se výrazně například projekty chytrých 5G měst, podporujeme výzkum například v programu TREND, i mezinárodní spolupráci třeba formou projektů tzv. 5G koridorů. Od léta funguje také 5G Aliance, kde jsme postupně spustili pět prioritních témat, tedy digitalizace průmyslu, chytrá města, bezpečnost sítí, boj s dezinformacemi a pokrytí dopravních koridorů. A i seminář byl součástí aktivit této aliance v oblasti kybernetické bezpečnosti,“ doplňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

S rozvojem sítí nové generace má pomoci 5G Aliance

Semináře ke kybernetické bezpečnosti sítí 5G se zúčastnili místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček. Navázali na něj ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Karel Řehka, náměstek ministra zahraničních věcí Martin Povejšil, předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková, ředitel odboru informačních technologií a komunikací ministerstva vnitra Bohdan Urban či ředitel bezpečnosti státního podniku NAKIT Vladimír Rohel.

Nechyběli ani zástupci akademické sféry, například prorektor Masarykovy univerzity v Brně Radim Polčák, i reprezentanti soukromého sektoru jak z řad operátorů, tak z technologických firem, které vyvíjejí a dodávají vybavení pro sítě nové generace. Akce se konala pod hlavičkou 5G Aliance.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme