Žádost o dotaci podávají kraje, které následně vyhlašují své dotační programy pro provozovatele obchodů na svém území. Ve třetí výzvě je připraveno 49,4 milionů korun. Kraj tak může získat až 3,8 milionu korun a prodejna, která je pouze jediná v obci, může získat až 130 tisíc korun.
„Tento program v menších obcích výrazně přispívá k tomu, aby si místní obyvatelé mohli v blízkosti jejich bydliště nakoupit základní potraviny a je mezi drobnými podnikateli velmi oblíbený. Proto jsem rád, že se i přes úspory podařilo zajistit finanční prostředky na další výzvu v tomto programu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že celkem má resort připraveno necelých 50 milionů korun a jedna prodejna může získat až 130 tisíc korun.
Mezi podporované provozní výdaje prodejen patří stejně jako v předchozí výzvě výdaje na zaměstnance, na nájem, vytápění, osvětlení, na připojení k internetu, telekomunikační služby, výdaje spojené s obsluhou bezhotovostních plateb, výdaje na pořízení drobného neinvestičního majetku a další.
„Pro obchodníky, kteří působí na vesnicích, je program velmi funkční, což potvrzuje velký zájem z jejich strany. Oceňujeme také spolupráci s představiteli krajů, kteří s námi dotační program administrují a aktivně se tak zapojují do podpory venkovských prodejen. Zároveň bych rád zdůraznil, že nově je možné uplatnit výdaje na služby související s bezobslužným provozem prodejny, tj. na hybridní a automatizované prodejny 24/7,“ říká ředitel podnikatelského prostředí a obchodního podnikání Pavel Vinkler.
Kraje mohou žádosti podávat od 17. ledna do 15. dubna 2024 prostřednictvím informačního systému AIS MPO. Informace jsou k dispozici na webových stránkách www.obchudek2021plus.cz.
V první výzvě programu Obchůdek 2021+ podpořilo ministerstvo 428 prodejen, ve druhé výzvě pak 599 koloniálů. MPO jim v obou výzvách poskytlo cca 80 milionů korun. Loni na podzim resort také vypsal dvě nové výzvy na podporu automatizovaných a hybridních prodejen, ve kterých je stále možné podávat žádosti.