Multimediální výstava o inovacích pro udržitelnou budoucnost v Národním muzeu

V Historické budově Národního muzea bude od 12. října 2022 k vidění výstava SDGs: Innovations for a Sustainable Future. Udržitelnost jako klíčová výzva pro lidstvo a jedinečná digitální grafika na obrazovkách mobilů a tabletů – to jsou klíčové elementy nové výstavy.

Projekt Českých center vznikl ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR a Národním muzeem. Konkrétně představuje cíle udržitelného rozvoje a to, jak právě věda a inovace přispívají k jejich naplňování. Výstava pracuje s nejmodernější technologií tzv. augmentované reality.

Multimediální výstava o inovacích pro udržitelnou budoucnost | Česká centra

Základem výstavy je celkem 17 různorodých grafických obrazců, které zastupují jednotlivé cíle udržitelného rozvoje, tedy globální výzvy, jako je klimatická změna, snaha o vymýcení chudoby, gendrová rovnost, ale i vysoce aktuální otázky jako cenově dostupná a čistá energie nebo férová práce. Jednotlivé obrazce, rozmístěné v prostoru výstavy, ožívají ve speciální aplikaci SDGs Future App, která je zdarma ke stažení pro mobilní telefony a tablety. Díky ní mohou diváci objevovat jedinečné animace, zvukové efekty, ale i texty, které každé z témat vysvětlují právě z pohledu vědy a inovací.

Výstava vznikala již od začátku roku 2021 a kromě odborníků z Českých centerTechnologické agentury ČR se na ní podíleli novináři věnující se popularizaci vědy. Grafickou podobu projektu připravilo studio Fuksa Works, které se proslavilo řadou kampaní pro globální značky jako Nike, Facebook nebo Google. Aplikaci pro augmentovanou realitu naprogramovalo studio VR Musashi.

„Byla to skutečně komplexní práce a klíčové pro nás bylo najít rovnováhu mezi zajímavostí a hloubkou,“ říká Tomáš Sacher, vedoucí projektů Českých center k předsednictví v Radě EU, v jejichž rámci výstava vznikla. „Propojuje interaktivní a hravou formou s obsahy, které by neměly urazit ani člověka, který se danou problematikou zabývá. To znamená – snažili jsme se v textech skutečně najít to podstatné a odkazovat na konkrétní vědecké projekty a výzkumné instituce,“ dodává s tím, že klíčovou otázkou bylo pro autory i to, jak si v dané problematice stojí nejen čeští vědci, ale i Evropa jako celek.

Ilustrační fotografie

Zárukou toho, že výstava nabízí skutečně fundovaný vhled do světa výzkumu a inovací, má být právě spolupráce s Technologickou agenturou ČR, která v Česku podporuje aplikovaný výzkum.

„V Technologické agentuře ČR je udržitelnost stěžejním požadavkem a klademe na ni velký důraz při hodnocení výzkumných projektů v průběhu jejich řešení i po ukončení řešení. Současně požadujeme, aby se princip udržitelnosti výsledků řešených projektů hodnotil již v okamžiku výběru projektů pro financování. A zdá se, že v posledních letech se významným způsobem udržitelnost uplatňuje ve firmách, které řeší projekty ve spolupráci s výzkumnými institucemi. Velmi mě těší, že tato výstava vznikla a můžeme veřejnosti přiblížit konkrétní výsledky excelentního výzkumu,” uvedl Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury ČR.

Projekt volně doplňuje již probíhající environmentální výstavu v Národním muzeu s názvem ZeMě, která návštěvníkům prakticky ukazuje, jak mohou sami přispět k ochraně životního prostředí. Národní muzeum bere svou ekologickou stopu včetně efektivního a úsporného využívání energií velmi vážně. Vytváří dlouhodobou koncepci udržitelného rozvoje instituce, připravuje a průběžně do praxe zavádí úsporná a ekologicky zodpovědná opatření, snaží se cíle udržitelného rozvoje prezentovat veřejnosti.

Ilustrační fotografie

„Výstava v sobě spojuje téma udržitelného rozvoje s využitím nejmodernějších technologií. Oblasti, které Národní muzeum považuje za klíčové pro naši budoucnost a intenzivně se jim věnuje. Zároveň výborně doplňuje již probíhající enviromentální výstavu ZeMě. Česká centra i Technologická agentura ČR patří mezi dlouholeté partnerské instituce Národního muzea a jsem velice rád, že se společně podílíme i na tomto nevšedním projektu,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Spolupráce Národního muzea a Českých center má dlouhodobý charakter, a to zejména v oblasti kultury, vzdělávání či networkingu a zcela přirozeně vyústila v oficiální deklaraci, tak aby se obě instituce mohly podílet na různorodých projektech, programech, vzdělávacích aktivitách, popř. vyvíjet společné projekty a vzájemnou podporu na mezinárodních akcích v České republice i zahraničí.

Projekt vznikl u příležitosti českého předsednictví v Radě EU a představí se postupně v sedmnácti zahraničních destinacích. Hlavním partnerem výstavy v Praze je Skupina ČEZ. Česká centra pak pro něj plánují necelou dvacítku zahraničních realizací. Aktuálně ji uvádí například České centrum Londýn. Představí se však také v BerlíněBratislavě, Bruselu, Varšavě a řadě dalších evropských měst, ale například také Hongkongu. V červenci a září již proběhla ve Stockholmu a New Yorku.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme