MZV přispělo k pozitivním statistickým datům turistické letní sezóny 2021

Uplynulé léto se stále neslo v netypickém režimu, v porovnání s předchozími roky, přesto však byla turistická sezóna 2021 o něco standardnější než ta loňská.

„Dosavadní statistiky ukazují, že zejména do blízkého zahraničí letos vyjelo o desítky tisíc Čechů více než loni,“ uvedl ministr Kulhánek.

Za předvídatelnější a také bezpečnější označil ministr cestování Čechů do zahraničí v průběhu končící letní turistické sezóny. „Do Chorvatska přicestovalo v létě bezmála 750 tisíc Čechů, čísla se tedy přibližují počtům před vypuknutím pandemie,“ uvedl na tiskové konferenci šéf české diplomacie.

Připomněl význam a pozitivní reference ze strany cestovních kanceláří i cestovatelů na nový web dovolena2021.cz, kde jsou průběžně aktualizovány základní informace o nejoblíbenějších zemích českých turistů. Tento web bude MZV se závěrem letních dovolených modifikovat na zimní turistickou sezónu. Ministr připomněl také význam databáze DROZD a také call centrum pro cestování do zahraničí, kde operátoři v nejvytíženějším období odbavili více než 20 tisíc hovorů měsíčně.

Ministr Kulhánek srovnal letošní rok s tím loňským, který přinesl z hlediska zahraniční turistiky extrémní propady. „To, že čeští turisté mohli více cestovat, bylo díky velmi aktivní politice MZV a jednání s našimi zahraničními partnery. Ještě dříve, než se rozšířilo očkování, umožnili jsme našim občanům cestovat do sousedních zemí s jednou dávkou vakcíny. Takže měli možnost cestovat například do Chorvatska či Bulharska za mnohem vstřícnějších podmínek, než jiní občané EU.“

Oproti loňské sezóně jsou nárůsty výjezdů Čechů do zahraničí v desítkách procent. Kromě již zmiňovaného Chorvatska nezůstává pozadu ani Řecko s odhadovaným počtem 400 tisíc českých turistů. Další frekventovanou destinací je již tradičně Bulharsko, kam letos v létě odcestovalo odhadem 120 tisíc Čechů. Nenaplnily se obavy, že první dávka není dostatečnou ochranou proti onemocnění covidem-19 v průběhu dovolené. Počet lidí, kteří se nakazili v průběhu dovolené, se pohyboval ve stovkách.

• Teritorium: Česká republika | Zahraničí
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme