Na CEITEC VUT byl slavnostně otevřen brněnský Testbed pro Průmysl 4.0

Po třech letech výstavby byla ve středu 30. listopadu 2022 na CEITEC VUT v Brně slavnostně otevřena experimentální laboratoř Testbed pro Průmysl 4.0 za zhruba 450 milionů korun.

Jedná se o chytrou testovací továrnu se zaměřením na digitalizaci a automatizaci výroby, která má sloužit nejen k výzkumu, ale pomoci malým a středním firmám z oboru uvést je rychleji do praxe.

Testbed pro Průmysl 4.0 | Jan Prokopius

Testbed pro Průmysl 4.0 je výzkumná infrastruktura, která vzniká v rámci mezinárodní spolupráce na projektu RICAIP – Research and Innovation Centre on Advanced Industrial Production. Partnery jsou, mimo CEITEC VUT, pražský CIIRC ČVUT a německé instituty ZeMa a DFKI. Díky této spolupráci získal český průmysl přístup k nejnovějším vědeckým poznatkům a aplikacím pro vyspělou výrobu a moderní továrny 21. století.

TUL se postaví do čela nového Národního centra pro průmyslový 3D tisk

„Tento projekt je ukázkou unikátní spolupráce mezi vysokým školstvím a průmyslem. Nabízí velkou příležitost k propojení vzdělávání, výzkumu a spolupráci s průmyslovými partnery,“ vysvětlil rektor VUT Ladislav Janíček. Projekt je financován z více zdrojů. Provozní náklady platí Evropská unie, přičemž investice a vybavení jsou hrazeny z národních rozpočtů. Řádově 15 milionů eur poskytla EU a zhruba 800 milionů korun poskytlo MŠMT. Z toho CEITEC celkem získal přibližně 450 milionů korun.

„Jsem velice rád, že dnešním dnem můžeme uvést do provozu unikátní testovací pracoviště pro Průmysl 4.0, které díky profesoru Pavlu Václavkovi a jeho týmu umožňuje CEITEC VUT být součástí nejnovějších trendů v oblasti robotiky a automatizace,“ řekl ředitel CEITEC VUT Radimír Vrba.

Testbed pro Průmysl 4.0 | Jan Prokopius

U příležitosti slavnostního otevření rektor VUT Ladislav Janíček s ředitelem RICAIP Tilmanem Beckerem, předali cenu RICAIP Young Investigator Award. První místo získal Varun Burde z CIIRC, druhé Michal Skalský z CEITEC VUT a na třetím místě se umístil Caspar Jacob z DFKI.

Testbed pro Průmysl 4.0 v praxi

Testbed je průmyslová hala se sadou různých robotů, výrobních strojů a obráběcích center, v nichž je možné zkoušet nejen výrobu, ale i vybavení pro vývoj řízení a diagnostiky moderních pohonů. Nabízí i automatizační prostředky, tedy průmyslové řídicí systémy, aby bylo možné zajistit chod výrobní linky. Průmysl 4.0 je ve své podstatě více o automatizaci, digitalizaci a umělé inteligenci než o materiálech, technologiích a strojařině.

„V dnešní době je to věc, která zajistí, aby člověk se strojem efektivně spolupracoval. Je to cesta, jak zvýšit efektivitu výroby, snížit energetické náklady a zajistit konkurenceschopnost. Průmysl 4.0 míří na praktické věci, které podniky trápí,“ řekl vedoucí centra RICAIP na VUT v Brně a koordinátor programu technické kybernetiky CEITEC VUT profesor Pavel Václavek.

Redakčně upravená tiská zpráva VUT v Brně

• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme