Na čínský trh vstoupila Jihočeská textilní a další firmy

Velvyslanectví České republiky v Pekingu, společně s realizátorem programu na podporu ekonomických aktivit (PROPEA), podporují české firmy v Číně i v roce 2022.

Pokračuje tak partnerství navázané v loňském roce s cílem napomoci využít obchodní potenciál náročného, ale perspektivního čínského trhu.

fotografie

Na základě pozitivní zpětné vazby od firem účastnících se loňského ročníku programu zahájilo velvyslanectví realizaci PROPEA v únoru letošního roku. Cílem tohoto programu, připraveného Ministerstvem zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Svazem průmyslu a dopravy ČR, je podpora ekonomických aktivit českých firem na zahraničních trzích.

Českým zájemcům pomáhá využít obchodní potenciál Číny společnost Shenzhen Nongchao International Consulting. Firma v minulém roce, právě díky PROPEA, poskytla třem českým společnostem expertní služby související s úspěšným vstupem na trh. Jednou z těchto firem byla Jihočeská textilní, které bylo poskytnuto poradenství spojené se založením firmy. Komplexní služba obnášela přípravu dokumentace a vystupování vůči čínským úřadům jménem klienta. Dále byla vypracována daňová a finanční analýza provozu nově založeného subjektu.

Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery

„S čínskými firmami spolupracuji již dlouhá léta a v roce 2021 jsem potřeboval spolupráci dále posunout na vyšší úroveň a založit zde firmu. Konzultanti ze Shenzhen Nongchao mi pomohli vše připravit i operativně zařídit. Projekt PROPEA je vynikajícím nástrojem pro podporu podnikání a mohu ho jen doporučit,“ říká Robert Nejedlý, majitel společnosti Jihočeská textilní.

Doplněk k individuálním službám

Služby poskytované v rámci programu PROPEA jsou pro firmy cenově zvýhodněné a představují doplněk k individuálním službám, které firmám poskytují zastupitelské úřady a agentury CzechTrade a CzechInvest v zahraničí. Projekty PROPEA jsou tedy doplňkem katalogu služeb Klientského centra pro export a jednotné zahraniční sítě ČR, podobně jako program projektů ekonomické diplomacie PROPED.

Z rozpočtu PROPEA je dotováno 70 % ceny služby, přičemž zbylých 30 % představuje spolufinancování firem. Prostřednictvím projektů PROPEA mohou české firmy využít například asistenci při zajištění registrace a certifikace svých výrobků nebo při zakládání pobočky v zahraničí.

Realizátor programu, společnost Shenzhen Nongchao International Consulting, sídlí ve třináctimilionovém městě Šen-čen, jež leží v nejlidnatější čínské provincii Kuang-tung, průmyslovém a high-tech centru Číny. Země je druhou největší ekonomikou světa, která v roce 2021 vykázala meziroční růst HDP o 8,1 %.

České technologie triumfovaly na Světové výstavě Expo v Dubaji

Čínské vedení se chce více zaměřit na růst domácí poptávky, tedy investic a zejména spotřeby. To je příležitostí, ale i hrozbou pro české exportéry. Podporu při zavádění své produkce na obří, ale velmi složitý čínský trh mohou české firmy získat právě i od realizátorů projektu PROPEA.

V případě zájmu o využití služeb programu je možné kontaktovat přímo expertního poskytovatele služeb, společnost Shenzhen Nongchao International Consulting (Jan Smejkal, e-mail: jan@ycgventures.co). Více informací o programu může poskytnout i Ladislav Horák, vedoucí obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví (e-mail: commerce_beijing@mzv.cz).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pekingu (Čína). Autor: Ladislav Horák, vedoucí obchodně-ekonomického úseku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí

Doporučujeme