Na indický trh se vrací Jawa

Z českých značek plánuje v Indii další expanzi mimo jiné automobilka Škoda. Ta se bude podílet na vybudování technologického centra pro 250 zaměstnanců a převezme vedení indických aktivit celého koncernu Volkswagen.Důkazem rozvíjející se obchodní spolupráce EU s Indií může být například projekt koncernu Volkswagen, který potvrdil investici ve výši jedné miliardy eur do projektu India 2.0. Ten je zaměřený na vývoj vozů značek Škoda a Volkswagen pro indický trh a vznik nového technologického centra, kde má pracovat na 250 specialistů. Firma chce postupně zvyšovat podíl komponentů vyráběných v Indii, který by měl dosáhnout až 95 procent. Škoda Auto se ujímá vedení výrobních i obchodních aktivit v Indii za celý koncern Volkswagen, což poukazuje na stěžejní úlohu českých techniků a manažerů v ambiciózním projektu.

Na trh se vrací Jawa

Expanzi českých firem na indickém trhu potvrzuje i návrat motocyklů Jawa. Ty se zde vyráběly v šedesátých letech a mezi místními obyvateli se staly velmi oblíbenými. Po skončení licence je načas nahradila podobná výroba s názvem „Yezdi“. Tento název údajně vznikl z českého slova „jezdí“, které pronesl nadšený mechanik nad prvním vyrobeným motocyklem v Indii. Ať je nebo není příhoda pravdivá, faktem zůstává, že se indická společnost Mahindra rozhodla obnovit výrobu motocyklů Jawa. Na základě spolupráce s českými vývojáři vznikla modelová řada s novým motorem a plánovanou výrobní kapacitou 15 tisíc motocyklů ročně. Mezi zákazníky vznikla větší poptávka, a tak se uvažuje o rozšíření výroby.

Inkubátorem v Bengalúru prošla i Tatra

Inspirativní je i příklad české společnosti LIKO-S, která vyrábí inovativní konstrukční systémy staveb. Po více než osmi letech působení na indickém trhu se její zakladatelé rozhodli své produkty i zkušenosti zprostředkovat dalším českým firmám, které zvažují vstup na indický trh. Projekt s názvem Czech Industrial Cluster v Bengalúru má obdobu inkubátoru, který nabízí dokončenou halu, v níž je možné realizovat výrobu, montáž i skladování. Kancelářemi inkubátoru prošlo již několik českých firem, z nichž nejznámější je společnost Tatra.

Obchodní mise se zaměří na umělou inteligenci nebo logistiku

Očekávání směřují i k vědecké spolupráci. Technologická mise inovačních firem do Indie, která se uskuteční od 11. do 14. listopadu 2019, se zaměří na elektromobilitu a alternativní pohony, autonomní řízení a umělou inteligenci, digitalizaci, konektivitu, chytrou výrobu a logistiku a chytré skladování. Ve městech Nové Dillí a Bengalúru se uskuteční jednání představitelů jednotlivých českých firem se zástupci indické politické a podnikatelské sféry. Kontaktní osobou pro zájemce o účast je obchodní rada velvyslanectví v Dillí Milan Dostál. Jeho e-mailová adresa je Milan_Dostal@mzv.cz.

Významní čeští investoři v Indii

Název společnostiVýroba a produktySídlo
Bonatrans IndiaŽelezniční kola a dvojkolíAurangabad
BTLZdravotnická technikaDillí
ČKD Blansko IndiaEnergetické strojírenstvíDillí
CATCVýcvik leteckého a letištního personáluDillí
ComApŘídící jednotky pro energetikuDillí
Doosan Škoda PowerParní turbíny, systémy a řešeníGurgaon
Dormer PrametDestičkové řezné nástrojeDillí
EldisRadaryHyderabad
GearspectMěřící přístroje na ozubená kolaPune
Fans AsiaChladící věžeGurgaon
Fermat MachineryObráběcí strojeBengalúru
Flying AcademyVýcvik pilotůGurgaon
Home CreditPoskytování spotřebitelkých půjčekGurgaon
IWETČističky vodyDillí
LasvitSvětelné plastiky a dekorativní objekty ze sklaGurgaon
LIKO-SInteriérové příčkyBengalúru
Matex PMVýroba komponent pro automobilový průmysl, automatizaceChennai
OmnipolCivilní a vojenská technikaDillí
PapcelStroje pro papírenský průmyslHyderabad
PreciosaSklářstvíDillí
Ray ServiceKabelové svazkyNoida
RetiaElektronika, záznamová zařízeníDillí
Remdox Investment ManagementNemovitosti a investiceCochin
Tajmac ZPS – divize ManurhinObráběcí strojeBelgaum
Tatra TrucksNákladní automobilyBengalúru
TechnicoatAplikace konstrukčních plastů ve formě funkní povlakůPune
TOS India Machine ToolsObráběcí strojeBengalúru
TransconZařízení letišťGurgaon
Starlife Food SupplementPotravinové doplňkyDillí
Stros EsquireStavební a průmyslové výtahyVadodara
Škoda Auto IndiaAutomobilyPune, Aurangabad
UniControl Electronics CzechElektronická zařízení pro dopravní technikuBengalúru
Vítkovice India PowerStrojírenská výrobaDillí
ZKL BearingsLožiskaBombaj, Kalkata
Zetor TractorsTraktoryChandigarh

Zdroj: CzechInvest a velvyslanectví České republiky v Dillí, 2019

Převzato z časopisu Export a podnikání, přílohy týdeníku Euro a měsíčníku Profit, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Autor článku: Kristýna Turečková, specialista komunikace CzechInvest.
Rubrika časopisu na euro.cz

Pravidelné novinky e-mailem