Na léto hledají brigádníky hlavně restaurace, obchody nebo sklady

Nejvíce letních brigád je zatím k mání v Praze, na níž připadá asi 40 procent všech nabídek. U dvanáctky nejvíce nabízených pozic, mezi něž patří kuchaři, prodavači nebo skladníci, se odměna pohybuje typicky někde mezi 150 až 215 korunami za hodinu.

Nabídky letních brigád se rozjíždějí už v červnu. Mezi aktuálně zveřejněnými více než dvěma tisíci nabídkami na pracovním portálu Prace.cz hledají firmy nejvíce v prodeji, obchodě a administrativě, ale i v gastronomii a ve výrobě a na stavbách.

Ve výrobě jsou na brigádu k mání hlavně ty pozice, které nevyžadují příliš dlouhé zaškolení.

Firmy hledají záskok za pracovníky, kteří odjedou na dovolenou

„Letos mají brigádníci největší šanci získat práci na pozicích prodavač, pokladní administrativní pracovník a dělník. Následují pozice v gastronomii: číšník/servírka a kuchař, hodně poptávaná je i pozice zaměstnance provozu restaurace či pomocná síla do kuchyně, což koresponduje s růstem nabídky gastronomických služeb v turisticky exponovaných lokalitách,“ říká Tomáš Pavlíček z portálu Prace.cz.

I díky gradující turistické sezoně restaurace hledají výpomoc do svých kuchyní.

Pavlíček dodává, že velký zájem zaměstnavatelů je také o řidiče a skladníky či manipulanty. „Práce v logistice a skladech je hodně celý rok, nyní zde firmy potřebují vykrýt činnosti svých kmenových zaměstnanců, kteří budou čerpat dovolenou. Žádaní jsou také pracovníci ostrahy ze stejných důvodů, léto je navíc hlavní sezónou hudebních festivalů a dalších velkých kulturních či sportovních akcí, kde jsou právě pracovníci ostrahy potřeba.“

Mezi dvanáctku nejvíce nabízených brigád z hlediska profese patří také řidiči a různé pomocné síly:

 1. Prodavač
 2. Pokladní
 3. Administrativní pracovník
 4. Dělník
 5. Číšník/servírka
 6. Obchodní asistent
 7. Kuchař
 8. Řidič
 9. Skladník/manipulant
 10. Zaměstnanec provozu restaurace
 11. Pracovník ostrahy
 12. Pomocná síla do kuchyně

Nabídka pracovních pozic nekoresponduje ale vždy s přáními uchazečů o práci. „Zájemce o brigádu láká často rozmanitější práce: jako řidič, kurýr či delegát cestovní kanceláře, nebo naopak pohodovější práce na recepci či jako fakturant či fakturantka,“ říká Tomáš Pavlíček.

Kolik si brigádníci vydělají?

Podle dat portálu Platy.cz si například pomocná síla do kuchyně vydělá v průměru 150 Kč za hodinu, dělník 170 Kč , pracovník ostrahy 175 Kč a číšník v průměru 183 Kč za hodinu. Prodavač pak 184 Kč za hodinu, skladník 188 Kč, delegát cestovní kanceláře 193 Kč, administrativní pracovník 195 Kč, řidič 205 Kč a kurýr 215 Kč za hodinu.

Změny v zákoníku práce oslabují zájem o brigádníky: Jaké daně a kdy dohodáři platí?

Nejvíce brigádnických nabídek je z Prahy (40 %), Jihomoravského kraje (14 %) a Středočeského kraje (11 %). Dále pak následují kraje Moravskoslezský (6 %), Plzeňský (4 %), Jihočeský (4 %) a Královéhradecký (3 %). Ostatní kraje mají pod 3 %, nejméně pak kraj Karlovarský (1 %).

„Mnoho studentů a studentek s hledáním letní brigády čeká, až skončí školní rok. A to již mohou být nejlepší místa obsazená. Vyplatí se tedy vybírat již v první polovině června,“ doporučuje Tomáš Pavlíček.

Redakčně upravená tisková zpráva portálu Prace.cz

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme