Na severu Čech by mohla vyrůst továrna na baterie pro elektromobily

Redakčně upravená tisková zpráva Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka by mohla do regionu putovat jedna z největších investic ve střední Evropě v kontextu s bateriemi. Společnost ČEZ zvažuje, že by tam mohla postavit továrnu na lithiové baterie pro elektromobily.

Ministr Havlíček o záměru informoval po setkání se svým německým protějškem spolkovým ministrem hospodářství a energie Peterem Altmaierem.  Zároveň zdůraznil, že je třeba, aby tato případná investice byla úzce provázána s automobilovým průmyslem a jeho dalším rozvojem. Oba ministři se setkali v Berlíně a v kontextu plánů na dekarbonizaci energetiky a dopravy mimo jiné probrali spolupráci v oblasti elektromobility.

Německo sleduje ambiciózní plán na zajištění 10 milionů elektromobilů do roku 2030 a vodíkových technologií. „Shodujeme se v tom, že každá země má právo sama si určovat energetický mix. Jiný pohled má Německo na podíl obnovitelných zdrojů energie, který respektujeme. Je to dané i přírodními podmínkami, v České republice i jako země s mimořádně šikovnými lidmi včetně špičkových expertů na jádro tak logicky klademe důraz na jaderné zdroje a výstavbu nových bloků,“ říká ministr Havlíček. Dodává, že právo členských zemí na rozvoj jaderné energetiky jako bezemisního zdroje uznává jak spolková vláda, tak Evropská komise.

Těžba lithia může nahradit uhlí

S ministrem Altmaierem Karel Havlíček podrobně mluvil také o Cínovci v Krušných horách. Tamní zdroje lithia jsou z jedné třetiny německé, země už je těží. Česka republika by své dvě třetiny zásob měla do 31. března prostřednictvím státního podniku ČEZ dostat pod kontrolu, pokud dobře dopadne výzkum v dané oblasti. Pokud by se těžba vyplatila, bylo by možné oddělit lithium od slídy. Jde o jedinečné přírodní bohatství.

Zvažována megatovárna na lithiové baterie by pro obyvatele severních Čech měla významný dopad v kontextu se zaměstnaností. Mohli by v ní najít práci lidé, kterých se negativně dotkne Evropskou unií požadovaný útlum uhlí. Využití lithia v tuzemské továrně by byl také příkladem toho, jak domácí nerostné bohatství zhodnotit až do finálních produktů s vysokou přidanou hodnotou.

Budou pravidelné konzultace

Ministr Havlíček se chce se svým německým protějškem setkávat pravidelně. Německo se svou uhelnou komisí může být pro Česko inspirací v kontextu s dekarbonizací. Právě v energetice si obě strany dohodly pravidelné česko-německé konzultace. V Berlíně se také řešilo německé předsednictví v EU a dopad evropského Green Dealu. Shoda panuje v tom, že Green Deal by neměl neúměrně zatížit český ani německý průmysl.

• Teritorium: Česká republika | Německo
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Energetika | Investice

Doporučujeme