Na Slovensko dorazilo propouštění IT expertů. České firmy je mohou získat pro sebe

Vlna propouštění v technologickém sektoru dorazila i na Slovensko. Českým firmám tato situace dává příležitost oslovit nové uchazeče a nabídnout jim volné pozice, kterých je na českém trhu v oblasti IT bezmála 30 tisíc.

Slovenští vývojáři, administrátoři či pracovníci technické podpory v ČR získají nejen přístup k zajímavějším projektům a kariérním šancím, ale i větší jistotu a v mnoha případech i vyšší mzdu. V závislosti na pozici a lokalitě si v České republice slovenští IT experti mohou vydělat o stovky až tisíce eur měsíčně více. Zaměstnavatelé jsou jim navíc ochotni vycházet vstříc a nabízet i práci z domova s minimální nutností navštěvovat firemní kanceláře.

Třeba administrátoři a vývojáři v Brně si mohou vydělat až o tisíc eur měsíčně víc za stejnou práci oproti nedaleké Bratislavě.

Vlna propouštění přišla z USA

Podle studie společnosti Challenger, Gray & Christmas Inc. propustily jen za první dva měsíce letošního roku IT firmy v USA nejvíce lidí od roku 2009. O místo přišlo více než 180 tisíc pracovníků, což je nárůst o 427 procent v porovnání s 34 tisící propuštěnými zaměstnanci ve stejném období roku 2022. Týká se technologických gigantů jako Microsoft, Amazon, Meta, Alphabet, Cisco, Google, Spotify, PayPal Holdings či IBM. Jde o reakci na útlum poptávky, ke kterému došlo po prudkém růstu a boomu digitalizace v době pandemie.

Propouštění se pomalu začíná objevovat i na Slovensku. „Jako první jsou obvykle propuštěni dodavatelé a freelanceři, tedy lidé pracující na volné noze. Pokud bude tlak na propouštění výraznější, odejde menší část stálých pracovníků a jejich práce bude přerozdělena mezi jejich kolegy, případně i méně zkušené, ale levnější pracovníky,“ předpovídá Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a Gi Group.

V Česku se platí až o polovinu více než než na Slovensku

Vedle zajímavějších kariérních šancí a větší stability mohou v ČR slovenští IT experti získat také lepší mzdové podmínky. „Dokonce i těm nejkvalifikovanějším a nejlépe placeným IT expertům v Bratislavě se vyplatí najít si práci v Praze, protože zde mohou dosáhnout a na vyšší mzdy, a to běžně o polovinu a v případě nejlépe placených ředitelů IT až o tři čtvrtiny,“ říká Martin Malo. Například IT administrátoři si v Praze mohou vydělat od 2300 do 4600 eur, na Slovensku je ale běžných jen 1800-2800 eur, v Trenčínském a Žilinském kraji dokonce ještě méně, zhruba 1500 až 2400 eur. Podobné rozdíly platí i u zkušených vývojářů.

V Česku chybějí IT specialisté. Šanci mají i ukrajinské ženy

Zajímavá může být pro slovenské IT odborníky i práce v Brně. Administrátoři a vývojáři si zde mohou měsíčně vydělat o 500-1000 eur více než v Bratislavě, pracovníci technické podpory o 200 eur. Administrátorům a vývojářům ze Žilinského a Trenčínského kraje se pak může vyplatit najít si práci i v Ostravě, administrátoři si zde mohou vydělat o desetinu až čtvrtinu více a zkušení vývojáři dokonce o více než třetinu.

Poptávka je po Java developerech či expertech na mobilní aplikace

V České republice již několik let probíhá boom technologických a digitálních oborů. Stojí za tím růst tuzemských IT firem i rozmach vývojových center světových značek. Dle dat oborové asociace ABSL se počet vývojářů a softwarových inženýrů pracujících v těchto firmách za posledních pět let dokonce více než zdvojnásobil. Na trhu i přesto stále chybí až 30 tisíc IT specialistů.

Výhodou v oboru IT je, že slovenští zaměstnanci mohou pro české firmy snadno pracovat i na dálku.

A tak zatímco na západních trzích technologické firmy zpomalují své náborové aktivity anebo dokonce začínají s propouštěním, český trh po krátkém pozastavení náborů na konci roku 2022 opět čile nabírá, a to i kvalifikované uchazeče ze zahraničí. V současnosti se jejich pozornost obrací právě na Slovensko. „Toto propouštění je pro český trh dobrou zprávou, některé pozice nedokázaly firmy dlouhodobě obsadit a nyní s růstem počtu uchazečů budou schopné své projekty dále rozvíjet,“ říká Martin Malo.

Na trhu je přitom největší hlad po seniorních rolích v oblasti developmentu, velký nedostatek však hlásí i v případě specialistů na bezpečnost a Java developerů. Rostoucí poptávka po IT specialistech je patrná i v oboru podnikových služeb, kde IT představuje jednu z nejrychleji rostoucích oblastí. Uplatnění zde najdou experti celé řady specializací, od IT bezpečnosti a výzkumu a vývoje, přes správu infrastruktury a IT podporu, až po vývoj softwarových či mobilních aplikací.

Slovenským expertům, kteří se rozhodnou přijmout pracovní nabídku z Čech, hraje do karet i to, že došlo k rozmachu práce na dálku. „Celá řada zaměstnavatelů v IT nabízí i pozice ve full remote režimu, a tak není pro slovenské ajťáky problém pracovat z domova pro firmy se sídlem například v Praze, Brně či Ostravě,“ říká na závěr Martin Malo.

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Grafton Recruitment

Doporučujeme