Na spolupráci firem s kreativci půjde 4,5 milionu korun. Kdo příspěvek dostane, o tom rozhodne los

Firmy začaly od počátku ledna vybírat mezi 137 kreativci, kteří se zaregistrovali do programu Kreativní vouchery Brno. Díky finanční podpoře tak mohou nastartovat spolupráci s odborníky na design, digitální marketing, vývoj aplikací nebo jiné kreativní odvětví. Město Brno jim na společnou práci přispěje prostřednictvím inovační agentury JIC až 100 tisíc korun v podobě voucherů.

Do programu se firmy můžou registrovat až do 12. února a vybírat kreativce z webové galerie. V polovině dubna pak proběhne losování úspěšných dvojic, které si mezi sebou rozdělí celkem 4,5 milionu korun.

Pomoc získá až padesátka projektů

Programem Kreativních voucherů Brno podporuje město Brno společně s agenturou JIC spolupráci podnikatelů, kteří chtějí inovovat své produkty a služby a potřebují k tomu služby kreativců. Mezi nimi mohou být freelanceři, studia nebo agentury s minimálně tříletou praxí a sídlem na jižní Moravě.

Zároveň musí svou činností spadat do některé z prioritních oblastí Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje nebo být alespoň dodavatelem těchto firem. „Jedná se o strojírenské a výrobní technologie, vývoj IT, diagnostika a medicínské technologie nebo třeba technologie pro letecký průmysl,“ upřesňuje koordinátorka projektu Zdeňka Kujová, která se na podporu kreativních průmyslů v inovační agentuře JIC specializuje. „Prostřednictvím programu letos podpoříme čtyřicet až padesát projektů,“ doplňuje Kujová. O úspěšných firmách rozhodne dubnový los. Na realizaci spolupráce budou mít firmy čas přibližně do konce října 2020. Náklady na projekt jsou propláceny zpětně.

Související: Firmy z jižní Moravy získaly dohromady 4,5 milionu korun z kreativních voucherů

Maskot pro pleny

Spolupráci s kreativcem v rámci programu má za sebou například výrobce látkových plen Bamboolik, který se rozhodl změnit vizuální identitu firmy včetně původního loga. „Před Kreativními vouchery jsme vizuál v Bambooliku řešili velmi organicky, neměli jsme vlastně žádnou jednotnou vizuální identitu a dostali jsme se do fáze, kdy jsme na to v naší práci začali dost narážet,“ říká marketingová manažerka obchodu Monika Fiantová.

Možná nejtěžší moment přišel hned v úvodu spolupráce, což potvrzuje i Ivo Macek z Design Dílny. „Otázka zněla, zda ponechat tapíra jako maskota v logu, nebo od něj upustit. Rozhodnutí nebylo jednoznačné, proto jsme se rozhodli do celého procesu zapojit i zákazníky. Poté už jsme se s Bamboolikem naladili na stejnou vlnu a výsledkem je, troufám si říct, povedený vizuální styl včetně nového e-shopu.“

Podle Macka je důležité, že vouchery jasně nastavují termín určený na realizaci. „Obě strany to stimuluje k efektivní práci a dotažení projektu do konce v termínu, což při klasické spolupráci někdy bývá problém,“ doplňuje šéf Design Dílny. V podobném duchu se vyjadřuje i Monika Fiantová. „Spolupráce vás donutí přesně si definovat, co vlastně chcete. Někdy totiž vlastně nevíte, co byste potřebovali, a tak se tak trochu plácáte na místě a nikam se neposunujete.“

Jedním z cílů kreativních voucherů je ukázat, že spolupráce s kreativci může podnikání výrazně nastartovat. „Kreativci mají často na službu nebo produkt úplně jiný pohled než lidé uvnitř firmy. Díky kreativním voucherům se nám daří tento pohled postupně měnit,“ říká Zdeňka Kujová s tím, že na jaře JIC zveřejní finální výsledky průzkumu hodnotícího uplynulé tři ročníky.

Podporu už dostalo 180 žadatelů

Jihomoravská metropole nabídla kreativní vouchery jako první v Česku v roce 2016 a inspirovala tím i další kraje. V předchozích čtyřech ročnících se zapojilo téměř 600 malých nebo středních podniků z jižní Moravy. Poukaz získalo 180 z nich. „Firmám dáváme možnost si za zlomek celkových nákladů vyzkoušet spolupráci s kreativními průmysly a vidíme zatím dobré výsledky. Většina spolupráce se v rámci kreativních voucherů totiž natolik osvědčí, že firmy chtějí s kreativními odborníky spolupracovat i nadále již bez podpory,“ vysvětluje primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Doplňuje ji náměstek Tomáš Koláčný: „Podpora podnikání a konkurenceschopnosti místních firem je jednou z důležitých priorit města Brna, stejně jako podpora rozvoje kreativních odvětví v regionu. Kreativní vouchery jsou osvědčeným nástrojem, který propojuje kreativní odvětví s ostatními obory regionálního podnikání a pomáhá místním firmám k lepší prezentaci produktů a služeb.“

Veškeré informace o podpoře lze nalézt na webu věnovaném kreativním voucherům.

Redakčně upravená tisková zpráva inovační agentury JIC

Doporučujeme