Na Tchaj-wanu se představily firmy ze sektoru smart city

Na konci března navštívila Tchaj-wan více než 150členná delegace z České republiky. Vedena byla předsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Markétou Pekarovou Adamovou.

Součástí delegace byli zástupci Parlamentu, exekutivy ČR, kultury, regionů, vědecké komunity a z největší části podnikatelské sféry. Podnikatelská část delegace byla organizována Svazem průmyslu a dopravy ČR a Česko-tchajwanskou obchodní komorou. Program byl intenzivní, kromě seminářů, B2B jednání, oborových návštěv, zahrnoval také účast ČR na Smart City Summit & Expo 2023.

Ilustrační fotografie

V rámci bohatého programu se delegace účastnila 18. zasedání Společné obchodní rady mezi SP ČR a CIECA, který tradičně tyto dvě organizace realizují. Se záměrem oživit zájem o ČR byl uspořádán Seminář o investičních příležitostech, kterého se účastnili tchajwanští partneři a jenž přinesl zvýšený zájem o nové investice v ČR. Podnikatelé se dále účastnili B2B jednání s tchajwanskými protějšky, která by do budoucna mohla přinést zvýšenou spolupráci v hospodářské oblasti.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Agentura CzechInvest přivezla na Tchaj-wan zástupce sedmi českých startupů (hi-tech technologie, umělé inteligence, nanotechnologie), kteří řešili výzvy spojené se zahraničním obchodem v rámci prvního ideathonu mezi ČR a TW, tzv. „Dumplings Hack“. V následujících dnech pak byly startupy seznámeny se startupovým prostředím na Tchaj-wanu a s pobídkami při uplatnění jejich produktů či řešení na Tchaj-wanu. Podnikatelská delegace po dvou společných pracovních dnech byla rozdělena do oborových skupin a dle oborů měla přizpůsobený další program.

V Tchaj-peji (a také ve městě Kaohsiung) se konal veletrh a summit zaměřený na smart city řešení (SCSE 2023). V roce 2023 Česká republika navázala na předchozí ročníky a obnovila svou fyzickou účast na akci. Ta byla zajištěna z projektu ekonomické diplomacie (PROPED). Na českém stánku se představilo 12 firem z různých oblastí smart city řešení. Zejména chytrá řešení v oblasti dopravy (vč. bezpečnosti na silnicích, kosmický průmysl), logistiky, stavebnictví, energetiky atp. Věříme, že některé budou úspěšně implementovány i na Tchaj-wanu. Cesta je to ještě relativně dlouhá, ale Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji je připravena české firmy podpořit a asistovat jim v jejich záměrech na Tchaj-wanu.

Ilustrační fotografie

Samotný SCSE 2023 byl organizován Tchajpejskou počítačovou asociací (Taipei Computer Association), patří k největším asijským veletrhům chytrých měst a nabízí meziodvětvovou platformu pro vlády a podniky. Na SCSE se prezentují inteligentní řešení pro města zejména se zaměřením na chytré zdravotnictví, chytré budovy/energie, chytrá doprava a další odvětví chytrého průmyslu a za využití digitálních technologií.

Sekretariát platformy GO Smart v rámci svého pavilonu na SCSE 2023 propagoval chytrá řešení z dílny světových startupů. V rámci jejich akce Startup Terrace Day na SCSE 2023 bylo mezinárodnímu publiku představen i vítěz českého ideathonu, skupina českých a tchajwanských řešitelů BUSINESS COPILOT s nápadem na lokalizaci na nové trhy poháněnou umělou inteligencí. GO Smart platforma má za úkol propojovat a usnadňovat komunikaci mezi řešiteli chytrých aplikací a městy po celém světě. Platforma také slouží jako místo, kde se jednotlivá chytrá řešení mohou vyzkoušet v praxi.

Informace poskytnuta Českou ekonomickou a kulturní kanceláří v Tchaj-peji (Tchaj-wan). Autorka: Kateřina Heinischová, vedoucí obchodního a ekonomického úseku.

• Teritorium: Asie | Tchaj-wan | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme