Na veletrhy ve Spojených arabských emirátech již bez roušky

S příchodem veletržní sezóny uvolňují SAE většinu svých pandemických opatření. Nejdůležitější a zároveň nejpříjemnější změnou je možnost odložení roušek.

Výjimku tvoří pouze návštěva nemocničních zařízení, veřejné dopravy a mešit. I když je pravdou, že v Dubaji nebyly roušky obligátní již delší dobu, v hlavním městě Abú Dhabí jde o velmi pozitivní změnu. Také doba platného PCR testu se pro očkované prodloužila ze 14 na 30 dní. Opět jde především o vliv na hlavní město, protože kontroly v Dubaji nejsou vyžadovány.

Ilustrační fotografie

Změna přišla v době právě probíhajících veletrhů WETEX v Dubaji a ADIHEX v Abú Dhabí. To automaticky zvedá i počty návštěvníků, kteří se na veletrhy vydávají. WETEX je každoročně velmi navštěvovaný veletrh zaměřený na technologie a produkty zabývající se vodou, které ještě doprovází téma navázané na solární energii. Již tradičně se na něm představily české firmy s velkým potenciálem, které vystavovaly pod patronací Ministerstva průmyslu a obchodu.

O necelých 200 km dále, v hlavním městě Abú Dhabí, probíhá také již tradičně lovecko-jezdecký veletrh ADIHEX. Téměř týdenní slavnost zaměřená na lov, rybolov, sokolnictví, turistiku a jezdectví láká místní komunity jako málokterá akce. Českého návštěvníka již při příchodu velmi pozitivně překvapí silná česká stopa v podobě České Zbrojovky, která v regionu vyniká na poli loveckých zbraní.

České technologie triumfovaly na Světové výstavě Expo v Dubaji

I když se může zdát, že kvůli situaci v Evropě a celkové situaci v mezinárodním obchodě, bude zájem o veletrhy z pohledu firem slabší, netýká se to tradičních značek.

Například prestižní veletrh Gulfood 2023, který bude probíhat v únoru, registruje již nyní přes 7 000 firem, které byly odmítnuté a čekají na možnost uvolnění případných volných míst na tzv. waiting listu. Jak je ale na těchto veletrzích známou praxí, rezervovaná místa téměř nikdo neopouští. To dělá z možné účasti na významném veletrhu v prostorách národního stánku Ministerstva zemědělství ještě unikátnější příležitost.

Autor: Lukáš Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

Doporučujeme